Има един упрек към нас, българите и той, уви, е справедлив - не ни се получава с традициите. Не става дума за онези традиции, в които особено място заемат яденето и пиенето, а другите, в които начело е духът. В тази област единствената ясно оформила се традиция е в трудностите да се създава, да се развива и да се запазва.
Сега оптимистично – въпреки всичко, има у нас места, където духовните занимания виреят и се запазват. Трудно, често пъти на единия гол ентусиазъм, направо като по магия.
Казват, че дванайсет е магическо число. Сигурно е така, особено ако става дума за дванайстото издание на хумористичен конкурс. Хуморът не е „оборотна стока“, разказите, фейлетоните, епиграмите и афоризмите на днешно време не носят кой знае каква слава, а колкото до пари... Но да не нагазваме в тъжни теми, сега думата е за нещо весело и носещо надежди – Националния конкурс за хумор и сатира в Кубрат. На 10 май за дванайсти път в градското читалище ще бъдат огласени имената на тазгодишните победители в него. Каква е тайната на това чудесно дълголетие? Вероятно в основата са групата съмишленици, които го организират - местният клуб на хумориста „Жарава“, читалището в града и общината. Няма как да не споменем и редакция „Хумор и сатира“ на програма „Христо Ботев“. Трябва да добавим и стотиците автори от цялата страна - без тях начинанието е лишено от смисъл.
Творбите – карикатури, епиграми, афоризми, стихотворения и кратки хумористични разкази, се приемат до 2 април на адрес 7300 Кубрат, ул. „Княз Борис I“ № 1 или на имейл chitalishte.kubrat@abv.bg
Хумористичният конкурс в Кубрат вече се превърна в традиция – малка, местна, без огромни претенции. Година след година той ни припомня един виц „Как се прави английска ливада? Поливаш, косиш, поливаш, косиш и така 100 години“.
Международният уличен фестивал 6Fest – от 24 до 27 април в Пловдив – ще премине с г игантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие. 16-ото му издание ще събере артисти от 8 държави в Пловдив от 24 до 27 април 2025 г. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от България, тази година в него участват млади режисьори от Република Северна Македония и Румъния. Четирима от тях са номинирани да се състезават във финалния кръг, който ще се проведе в Русе от..
Между новата поетична книга "Звездна каторга. Новата Герника" и сборника "Борис Пастернак – стихотворения" – разговор в "Артефир" с поета и преводач Кирил Кадийски за (не)съществуващата граница между поета и преводача. "Звездна каторга. Новата Герника. Сонети и други стихотворения" е ново издание с поезия на поета – кавалер на френския..
За книгата "Литературният персонализъм" в "Артефир" разговаряме с нейния автор, литературния историк и критик проф. Михаил Неделчев. Изследването беше представено в столичния книжен център "Гринуич" от проф. Пламен Дойнов и проф. Калин Янакиев, като в ролята на модератор влезе писателят Захари Карабашлиев. Проф. Неделчев разказва, че е..
Излезе от печат "Тревожни години", дебютен роман на рок легендата Пийт Таунзенд, съосновател, водещ китарист и текстописец на една от най-влиятелните рок групи на XX век. Книгата представлява стъписваща въртележка от незабравими герои, видения за рая и ада и размисли за творчеството, гениалността, лудостта и безпокойствата на съвременния живот...
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg