Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Соня Алонсо: Алберто Алонсо ме обявяваше навсякъде като своя муза

БНР Новини
Соня Алонсо (вдясно) и Дарина Маринова
Снимка: Диляна Трачева

На 15 март балетната трупа на Опера Пловдив ще ни зарадва с премиера на две танцови заглавия: „Кармен“ – постановка Соня Калеро-Алонсо и „Аварели“ – хореография Анна Донева.
Легендарната кубинска балерина и хореографка Соня Калеро-Алонсо е в България по покана на Опера Пловдив, за да постави „Кармен“ по музика на композитора Родион Шчедрин – завладяваща интерпретация на великолепната музика на Жорж Бизе. Хореографията на танцовия спектакъл „Кармен“ е създадена от съпруга на Соня Алонсо и неин балетен учител Алберто Алонсо специално за Мая Плисецкая в Болшой театър през 1967 г. Балетът е забранен в Москва веднага след премиерата.
Соня Алонсо работи с балетната трупа на Опера Пловдив, вдъхновена от творческия потенциал на младите танцьори от Европа, САЩ, Азия и Латинска Америка, които от една година живеят и работят в Пловдив. Госпожа Алонсо е единственият притежател на авторските права на хореографията на това знаково балетно произведение. А спектакълът на Алберто Алонсо е различен, нетрадиционен и различен от сладникавия псевдоиспански стил. От създаването си преди 50 години, балетът „Кармен – сюита“ не слиза от афишите на най-големите балетни сцени в света.
Алберто Алонсо (1917-2007) е основател на Кубинския национален балет. През 1994 г. легендарната артистична двойка бяга от режима в Куба и се установява във Флорида – САЩ, където също основават своя балетна школа. За съжаление днес в Хавана не се поставят спектакли по хореографията на Алберто Алонсо.

Акварели: Във втората част на Балетната вечер публиката ще се наслади и на „Акварели” с хореограф Анна Донева – вдъхновен от музиката на Брамс, Пахелбел, Рубинщайн, Дебюси, Бах, Елгар, Макдауъл, Паганини. Върху 9-те музикални платна се проектира движението на различни елементи в отделна картина. Хореографията рисува формите и емоциите асоциирани в пътя на движение.

Диригент на балетните спектакли е Константин Добройков. Сценографията и костюмите са дело на Адрияна Найденова. Концертмайстор е Мичо Димитров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40