В петък, час преди полунощ ще слушате записи на Българско трио за класическа музика в състав: Строимир Симеонов (флейта), Александър Аврамов (цигулка) и Лиляна Стефанова (пиано).
Ансамбълът се появява през 1963 година. Основна цел на тримата изявени инструменталисти е да печелят почитатели на великолепните образци от бароковата епоха, почти непознати у нас по онова време. Многобройните премиери пък се превръщат в събитие с впечатляващ отзвук в концертното ни битие. Когато попитах проф. Стефанова, дали тя и колегите й съзнавали, че в ония ранни години са проправяли пътека, отговорът бе: „И през ум не ни минаваше! Обзе ни страхотен ентусиазъм, а и тръпката, предизвикателството си струваха усилията!“
Лиляна Стефанова е камерен изпълнител със завидни качества: още от Музикалната академия музицират заедно с бъдещия си съпруг цигуларя Георги Близнев. Помни се и дълголетното им партньорство с флейтистката Лидия Ошавкова…Идеята обаче за формирането на състава (първият от този вид у нас) е на Строимир Симеонов. Ученик на проф. Никола Стефанов, повече от 30 години флейтистът е солист на СО на БНР.
Слушам записите им и се наслаждавам на удивителния баланс между инструменти с толкова характерен тембър, при това със съвършено различен начин на звукоизвличане: флейта, цигулка и пиано! Наистина неимоверно трудно се постига подобен баланс, спойка на щрихи и динамически нюанси, приливане на цветове… И каква прецизност, съчетана със спонтанност на емоциите…Не бива да забравяме, че в началото на 60-те години у нас почти липсват звукови образци на барокова музика! Симеонов, Аврамов и Стефанова разчитат изцяло на своите познания, интуиция и собствен изпълнителски опит, разбира се.
Чудя се откъде са намирали време, а и сили, въпреки огромната си заетост с ангажименти в различни посоки, да работят заедно почти всеки ден, да издирват партитури, да пътуват наистина с убийствен ритъм – из цялата страна и в отвъд границата…
Втората интерлюдия на Жак Ибер е една от любимите пиеси на триото за класическа музика: свирили са я на бис дори по няколко пъти, тъй като публиката била неумолима в желанието да я чуе пак, и пак…
Като в Куба, например! А що се касае до историята със изгубените куфари в Мексико, г-н Симеонов с нескрита гордост набляга на факта, че свирили пред близо 1000 души в блестяща обстановка: всички с ослепителни тоалети и смокинги! Представям си как са се чувствали родните музиканти Строимир Симеонов и Сашо Аврамов в ежедневното си облекло като се има предвид, че винаги на концерт били с фракове.
При това разрешавали на партньорката си да се появява на сцената само в черна рокля! Префекционизъм във всичко, както се казва!
Българското трио за класическа музика е гостувало с впечатляващ отзвук в Полша, Чехия, Унгария, бившия СССР, Германия, Куба, Мексико, Колумбия… Ето акценти от публикации в печата за многобройните изяви на триото из Европа и Латинска Америка: „Връх на достиженията на камерното музициране!“, отбелязва критиката в Хавана. „Великолепно споен ансамбъл от артисти със завидна класа!“, пишат в Berliner Zeitung и добавят: „С изобилие от темброви нюанси, българите покориха публиката с дълбочина и сила на интерпретацията…“
Преди години Александър Аврамов ми разказа, че по време на паметно турне на радиосимфониците на Запад в началото на 70-те години - мястото е Мюнхен, а българите са свирили под палката на своя маестро Васил Стефанов в прочутата Herkulessaal ! Та по време на това турне г-н Аврамов и колегата му Строимир Симеонов открили в една книжарница нотите на Шест сюити и Шест концерта за флейта, цигулка и чембало от Телеман и разбира се нямали търпение да ги изсвирят пред родна публика.
В петъчната вечер ще звучи фрагмент из втория концерт в сол минор. Строимир Симеонов,Александър Аврамов и Лиляна Стефанова свирят със СО на БНР и Драгомир Ненов на диригентския пулт – запис от 1973 година. Още музика ще звучи в предаването, а авторите са Жан Батист Лоайе, Й.С.Бах, Алесандро Скарлати, Франц Йозеф Хайдн, Жак Ибер, баховия съвременник Йохан Кристиан Пепуш, Бохуслав Мантину, Васил Каданджиев. А Златният фонд на БНР пази спомените на Строимир Симеонов, Александър Аврамов и Лиляна Стефанова за първите години от създаването на ансамбъла, за успехите им у нас и по света, както и прелюбопитни истории…
Слушайте "Български изпълнители" в петък, 22 март, от 23.00 ч. по програма "Христо Ботев".
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Легендарната британска нойз/спейс/дрийм поп/психеделик рок формация The Telescopes , оглавявана от Стивън Лори, пристига у нас за концерт на 5 ноември в зала "Сингълс" а НДК по покана на "Аларма Пънк Джаз" на БНР. С музиката от съвсем новия си албум Halo Moon , издаден миналия месец от Tapete Records . По-рано тази година пък Fuzz..
Наскоро българската музикална сцена бе изправена пред новината, че обичаният композитор Митко Щерев ще се оттегли от сценичните си изяви. Окончателното сбогуване ще се състои на 28 октомври в зала 1 на НДК, по време на заключителния концерт "Обич и песен ". По думите на Щерев, неговото реално оттегляне от сцената е настъпило още през..
И по света, и у нас, думата "джаз" е все така "лесна за произнасяне и приятна за ухото", според Ърнест Хоупкинс, в чиято кратка статия, публикувана в "Сан Франциско Бюлетин" през 1913 година, е упомената за първи път. Думата – с цялото ѝ емоционално и смислово значение, удобно се е настанила и в календара на града под тепетата. А цветната програма,..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg