Бети Картър е единствената, която не прекланя глава пред законите на шоубизнеса, не допуска компромис, дори след като става ясно, че звукозаписните компании ще се разпореждат с музиката й, независимо нейните желания. Така тя създава своята музикална компания “Bet-Car“. Всичко това се случва през 60-те години на м.в.
Дуетът на Бети Картър с Рей Чарлз „Baby it’s cold outside се превръща в хит. Тя не е съзнавала, че може да изчезне от публичното пространство, тъй като до момента само тази песен я прави известна. Но така или иначе, Бети Картър наистина слиза от музикалната сцена за десетгодишен период. Трудно е приемана от останалите хора, заради спецификата на глас и пеене, и нейното нежелание за промяна. Музикантите я смятат за вестоносец от бъдещето, защото тя носи същината на джаза в неговия най-чист вид. Налага се, да я приемат такава, каквато е – чиста и неподправена. Всъщност тя не пее песни, а прави музика.
Бети Картър може да си позволи да бъде различна за времето си, тъй като тя владее най-съкровените тайни на вокалното изкуство. Освен това е наясно със същността на самата музика и умее да създава лабиринти в импровизациите си. Тя нам нужда от учител или диригент. Родена лидер, тя води създадените от нея триа, като ги управлява властно и сигурно. Създава, моделира, сменя, импровизира, води….С тези няколко думи Бети Картър може да бъде описана като творец.
Слушайте на 22 март, петък от 17.30 ч. по програма "Христо Ботев".
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg