22-то издание на Международния фестивал за съвременна клавирна музика ppIANISSIMO започва с интердисциплинарния мултимедиен пърформанс на Триша Доун Уилямс на 22 март от 19.00 ч. в Първо студио на БНР. Заедно с Рубен Зара (прожекции/електроника) малтийската изпълнителка ще представи произведения за пиано с видео и електроника предимно на композитори от Малта и Америка.
Първият фестивален уикенд ще продължи с клавирна панорама на гръцката музика на XX век в изпълнение на Константинос Дестунис. На следващия ден София Меликян от Армения/Испания ще ни запознае с творчеството на ярко изявени жени композиторки главно от Испания и Латинска Америка.
Музикалната програма на фестивала включва десет концерта и няколко съпътстващи творческо-образователни събития с участието на изпълнители от Армения, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Люксембург, Малта, Холандия, Швейцария, Япония и България.
Концертите и творческите срещи са с вход свободен в Първо студио на БНР и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.
Международният фестивал за съвременна клавирна музика ppIANISSIMO е уникален като концепция в световен мащаб и от години е единственият форум в България, изцяло посветен на съвременната музика. Фокусиран главно върху неизчерпаемите възможности на пианото не само като клавишен, но и като перкусионен инструмент, фестивалът е своеобразна лаборатория за ново изкуство – творческо пространство за утвърдени и дебютиращи интерпретатори, изследващи сложните процеси на съвременната клавирна естетика.
ppIANISSIMO е генератор на нови изпълнители и стимулатор за ново творчество. До този момент в изданията на фестивала са взели участие повече от 350 интерпретатори от близо 30 различни държави и са прозвучали произведения от над 500 творци, представящи над 60 страни по света. Голяма част от дебютиралите на ppIANISSIMO музиканти са вече сред водещите имена на съвременната култура. Почти всички изпълнения във фестивалните концерти са световни или български премиери, като по-доброто от прозвучалата най-нова музика днес показва пътя на бъдещата класика.
Създавайки условия за динамичен интеркултурен диалог и активен обмен на творчески идеи и професионален опит, ppIANISSIMO ежегодно утвърждава своята позиция на елитна европейска сцена от световно значение, предлагаща събития с високо художествено ниво и в разнообразен жанрово-стилов спектър. Със своята насоченост към актуалните творчески тенденции, експерименталните композиторски решения и новаторските изпълнителски практики в сферата на съвременното изкуство, фестивалът категорично отстоява своята стратегическа роля на представителен за музикалната ни култура форум.
Артистичният директор на фестивала Илия Граматиков представи музикантите и ни покани на концертите от първата фестивална седмица.
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
В галерия Doza в София тази седмица се откри изложбата "Хроники на трансформацията" на Антон Стоянов , многопластов художник, който живее и работи в Берлин. Авторът изследва сложни теми, свързани с идентичността и колективната памет. Серията му Icons, представена в "Хроники на трансформацията", преплита византийска иконопис с нова образност...
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg