Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да поговорим за делфините

Димитър Попов (вляво)
Снимка: greenbalkans.org/bg

Екип от български учени и еколози миналата година изследва зоната от Резово до Дуранкулак в Черно море – с цел проучване на числеността на делфините в акваторията на България.
Тази година обаче на еколозите и учените им предстои още по-мащабно изследване - 5 държави - България, Монако, Румъния, Украйна и Турция, се обединяват в проект, който за първи път от много години, ще събира данни за разпространението и числеността на популациите на китоподобните бозайници в Черно море. Като целта е да се проучи въздействието от улова, замърсяването и въобще - биоразнообразието в района.
Повече за този проект ще ни разкаже екологът Димитър Попов от сдружение „Зелени Балкани“.

Няколко съвместни международни експедиции по море, както и самолетно проучване, предстоят да се проведат това лято в Черно море. Как доброволците могат да подават данни за наблюдения на делфини  и какви специалисти ще се включат в проучването, ще ни каже екологът Димитър Попов от Сдружение „Зелени Балкани“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бойко Георгиев

Трябва разумно да потребяваме природните ресурси, за да запазим биоразнообразието

Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..

публикувано на 24.05.25 в 12:00

Може ли училището днес да вдъхновява и да дава път в живота на младите хора

В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..

обновено на 24.05.25 в 09:57
 проф. Евелина Славчева

Проф. Евелина Славчева: БАН е духовен, експертен и научен център на България

Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..

публикувано на 23.05.25 в 18:40

Природно земеделие – епизод 2: Биологично и пермакултурно земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..

публикувано на 23.05.25 в 12:05

Проф. Светла Коева: Има разбиране, че хуманитарното знание е важно

В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите". През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам,..

публикувано на 23.05.25 в 09:58