„Светът на Иван Димов се носи около нас, както се носят облаците от насекоми, както прелитат бръмбарите и пеперудите или разпръснатите от ветровете глухарчета. Понякога това може да бъде застанал на единия си крак щъркел, червена ябълка, дете и стол, прозорец на селска къща, събирани търпеливо от художника и докоснати съвсем леко от четката му“ – тези думи на Йордан Радичков най-добре ни приобщават към същността и изобразителния език на художника Иван Димов.
В галерия „Арте“ той показва най-новите си платна – маслени бои и акварели – създадени през последната година. Заглавието на експозицията най-точно ни въвежда в света на тези платна – „Безкрайните пространства на спомена“, защото неговите спомени са за божественото време на детството. Те съдържат различни пластове от пътеките на подсъзнанието до реалността, видяна като същност, смисъл, общуване с природата и изначалното време тук и сега. През годините Иван Димов сме познавали не само като живописец, но и като изявяващ се в областта на графиката и илюстрацията. Оттам са и приятелствата с поети и писатели като Валери Петров, много близък с него, Андрей Германов, Йордан Янков и др.
Преди време художникът казваше: „Аз съм традиционалист. Дори не работя с компютър. Доскоро нямах дори джиесем“. Сега новото, модерното време го променя, но той си остава при книгите, при изтънчената си сетивност, при своята космогония, която го свързва със земята, с важните неща в битието и „безкрайните пространства на спомена“ и „Далечната близост“, както е заглавието на една от картините му.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg