„Светът на Иван Димов се носи около нас, както се носят облаците от насекоми, както прелитат бръмбарите и пеперудите или разпръснатите от ветровете глухарчета. Понякога това може да бъде застанал на единия си крак щъркел, червена ябълка, дете и стол, прозорец на селска къща, събирани търпеливо от художника и докоснати съвсем леко от четката му“ – тези думи на Йордан Радичков най-добре ни приобщават към същността и изобразителния език на художника Иван Димов.
В галерия „Арте“ той показва най-новите си платна – маслени бои и акварели – създадени през последната година. Заглавието на експозицията най-точно ни въвежда в света на тези платна – „Безкрайните пространства на спомена“, защото неговите спомени са за божественото време на детството. Те съдържат различни пластове от пътеките на подсъзнанието до реалността, видяна като същност, смисъл, общуване с природата и изначалното време тук и сега. През годините Иван Димов сме познавали не само като живописец, но и като изявяващ се в областта на графиката и илюстрацията. Оттам са и приятелствата с поети и писатели като Валери Петров, много близък с него, Андрей Германов, Йордан Янков и др.
Преди време художникът казваше: „Аз съм традиционалист. Дори не работя с компютър. Доскоро нямах дори джиесем“. Сега новото, модерното време го променя, но той си остава при книгите, при изтънчената си сетивност, при своята космогония, която го свързва със земята, с важните неща в битието и „безкрайните пространства на спомена“ и „Далечната близост“, както е заглавието на една от картините му.
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg