„Светът на Иван Димов се носи около нас, както се носят облаците от насекоми, както прелитат бръмбарите и пеперудите или разпръснатите от ветровете глухарчета. Понякога това може да бъде застанал на единия си крак щъркел, червена ябълка, дете и стол, прозорец на селска къща, събирани търпеливо от художника и докоснати съвсем леко от четката му“ – тези думи на Йордан Радичков най-добре ни приобщават към същността и изобразителния език на художника Иван Димов.
В галерия „Арте“ той показва най-новите си платна – маслени бои и акварели – създадени през последната година. Заглавието на експозицията най-точно ни въвежда в света на тези платна – „Безкрайните пространства на спомена“, защото неговите спомени са за божественото време на детството. Те съдържат различни пластове от пътеките на подсъзнанието до реалността, видяна като същност, смисъл, общуване с природата и изначалното време тук и сега. През годините Иван Димов сме познавали не само като живописец, но и като изявяващ се в областта на графиката и илюстрацията. Оттам са и приятелствата с поети и писатели като Валери Петров, много близък с него, Андрей Германов, Йордан Янков и др.
Преди време художникът казваше: „Аз съм традиционалист. Дори не работя с компютър. Доскоро нямах дори джиесем“. Сега новото, модерното време го променя, но той си остава при книгите, при изтънчената си сетивност, при своята космогония, която го свързва със земята, с важните неща в битието и „безкрайните пространства на спомена“ и „Далечната близост“, както е заглавието на една от картините му.
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg