Гост на Ива Дойчинова в рубриката „Главен герой“ днес е писателката, майката на две дъщери, живееща в две държави и борещата се за правото да бъде щастлива жена Мария Касимова-Моасе. Някак естествено разговорът в студиото започна от въпроса дали тя самата се чувства главен герой в своя живот.
Мария Касимова-Моасе: "Главен герой съм в това, което правя, защото за толкова години някак си успях да си извоювам независимост. Не работя за никого, никой не ми казва какво да мисля, как да пиша, какво да правя. Така че спя спокойно.
Главен герой съм и в обученията, които правя. Много се гордея с това, защото всъщност това ме храни. Да си журналист на свободна практика не е професия, която може да те издържа, така че това мое знание, тези мои занимания подсигуряват страстта ми. Страстта ми да казвам какво мисля, да пиша и да разказвам истории."
За новата си книга – „Балканска рапсодия“, главната героиня на която е вдъхновена от бабата на Мария Касимова-Моасе, тя казва: „Много си я обичам, много исках да разкажа тази история. Беше мисия да седна и да я напиша, така че си пожелавам тя да среща очи, които я разбират, да отеква в някакви сърца и там да се доразказва. Сега при тези срещи с читателите, които правя, ми е много интересно да се огледам в очите им. Много ми харесва да виждам как тази много лична история, отеква в сърцата им и придобива някакъв техен смисъл. Това за мен е огромна отговорност. И много вярвам в това.“
Ива Дойчинова: Как успяваш да живееш в две държави, да се чуваш по месинджър със своите деца, да пътуваш непрекъснато? Какво е усещането, чувстваш ли се емигрант?
Мария Касимова-Моасе: "Аз не се приемам точно като емигрант, защото максимумът време, когато не съм била в страната е два месеца. Иначе се опитвам да се връщам всеки месец и следя всичко тук, плащам си тук данъците, за тук работя. Но да заминеш е трудно решение, което трябваше да взема преди пет години, но бях поставена пред много сложно решение."
Какво още мисли Мария Касимова-Моасе за живота между две страни, усещането съпругът ти да те нарича „писалка“, първия ѝ роман „Балканска рапсодия“ и връзката й с дъщерите й, която не е прекъсвала, можете да научите в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg