Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ан дьо Колбер Христофоров и проф. Боян Христофоров – една изключително вълнуваща „Среща“ в „Нашият ден“

БНР Новини
Мариела Табакова, Нина Цанева, проф. Боян Христофоров и Ан дьо Колбер-Христофоров в студиото на „Нашият ден“
Снимка: Здравко Петров

Една интригуваща изложба в софийската галерия „Финес“, наречена „Среща“ – стана повод в студиото на „Нашият ден“ да гостуват френската художничка Ан дьо Колбер Христофоров и нейният съпруг проф. Боян Христофоров – изключителен човек и учен с международна известност в областта на медицината.
Заедно със семейство Христофорови наш гост беше и кураторът на изложбата г-жа Мариела Табакова, която е авторът на срещата на тримата приятели – творци – Ан дьо Колбер Христофоров, Милена Йоич, чиито творчески път също преминава по траекторията Париж-София и Георги Чапкънов, един от най-големите и признати български скулптури – трима много различни, но по интересен начин допълващи се автори.

Изложбата е последната от повече от 15 самостоятелни изложби, които фреската художничка с българско поданичество и паспорт Ан дьо Колбер Христофоров е представяла в различни български градове. Художничката е носител на много френски и международни награди, сред които златен медал от Международния салон в Рим през 1989 г., наградата на фондация Бернхайм, Париж през 1990 г., трета награда на Международното изложение в Брюж, Белгия през 1996 г., награда за стенопис на Националното дружество за изящни изкуства на Франция през 2006 г. и др. Картините на родената в красивия Прованс художничка, се отличават с богата чувствителност, попила колорита на тази невероятно красива част на Франция.

Ан дьо Колбер Христофоров произхожда от известната френска фамилия Колбер, най-яркият представител на която е Жан Батист Колбер – финансов министър и министър на моретата и търговията на Краля Слънце – Луи ХIV. С проф. Боян Христофоров се запознават по време на Втората световна война и оттогава досега – вече повече от 56 години – са неразделни! Слушателите на „Нашият ден“ вече имаха възможността да се запознаят с проф. Боян Христофоров от интервю, направено в Париж, което излъчихме неотдавна.
Истинско удоволствие беше разговорът с нашите гости – достолепни хора, не само заради големите си успехи – всеки в своята дейност, но и заради тяхната човешка съпричастност към живота на другите и към всичко, което се случва около тях. Вече години наред те подкрепят студенти, сред които и много българи, които искат да се учат и образоват във Франция.

Попитах Ан дьо Колбер Христофоров коя е причината да се връща в България, защо избира да изложи тук творбите си?

„Аз съм българка“ – отговори на български език Ан и обясни: „В тази страна има много хора с високо качество, има много високостойностни хора – инженери, артисти, музиканти, художници, много богата култура имате!“

„Какво е това, което бихте искали да им пожелаете?“ – попитахме в студиото.

„Да си запазят радостта и вкуса, който имат, да си запазят културата, да се радват на своята страна и на нейното богатство!“

Повече за това, какъв е водещият стремеж в творчеството на Ан дьо Колбер Христофоров, характеризиращо се с чист, детски поглед към света, с ярки цветове и контури, но и с малко носталгия, както и за начина, по който Мариела Табакова – куратор на изложбата, срещна трима творци, можете да чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44