През 2019 година се навършиха 120 години от появата на първите печатни издания, посветени на горската тематика в България. До 1899 година те наброяват над 240 заглавия. През септември 1899 година периодичният печат у нас се обогатява с още две списания. От тях обществеността научава за съществуването и дейността на горското съсловие. То от своя страна е гордо, че се сдобива със свои печатни органи. Те са: „Лесовъдска сбирка” и „Лесовъдец”, чийто наследник и продължител е списание “Гора”.
Честването на седмицата на гората през 2019 година стана още по-тържествено с отбелязването на 120-годишнината на горския периодичен печат в България. Списание „Гора“ продължава делото на първите радетели на българската гора. Преди това десетилетия наред дългогодишните редактори са списвали други издания. Инженер Борис Господинов, главен редактор на списание „Гора“, работи с колегите си все така всеотдайно за българската гора, представя на високо ниво цялостната дейност на лесовъдската колегия.
Елена Кортел, старши редактор в програма „Христо Ботев“, близо четири десетилетия също отразява в предаванията си горската тематика, грижите, необходими за опазването на горите и за стопанисването им. Редакцията на списание „Гора“ награди Елена Кортел за приноса ѝ в развитието на горската периодика и книжнина и по случай 120-годишнината на горския периодичен печат в България.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg