Има фигури в българската история, които сякаш незаслужено попадат в сянката на доста по-атрактивни, по-шумни и поради това по-забележителни политически и други деятели: на Тончо Жечев му беше необходима цяла книга – „Българският Великден или Страстите български“, за да възстанови в историографията името на Тодор Икономов, затъмнено от могъщи революционни личности като Васил Левски и Христо Ботев. По същия начин цар Петър, обявен за светец, стои в сянката на цар Симеон. Изобщо примерите са много и те са красноречив показател за българските предпочитания – революционни, не еволюционни. Но големите и трайни политически и въобще исторически постижения са плод повече на еволюционна – постепенна и промислена, обществена дейност, отколкото на революциите, които, по правило, винаги завършват с някой 18 брюмер. Затова е толкова важна книгата на проф. Веселин Методиев „Един много добър човек. Константин Стоилов и политическата добродетел“. Важна, защото осветлява личността на един строител на съвременна България, който е залягал на бавения, съобразен със законите и традициите, държавен градеж, не на волунтаристичното насилване на събитията.
Предаването „Премълчаната история“, което винаги е предпочитало тъкмо устойчивото издигане на обществените конструкции, се обръща към този великан на българската правна и политическа мисъл, за да разкаже за усилията му по създаването и укрепването на младата българска държава. За Константин Стоилов и консерватизма говорят проф. Веселин Методиев, проф. Христо Тодоров и д-р Георги Гочев.
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg