Изложбата "Терен Медея" представя етапи от реализацията и надграждането на проект „Медея“ - един от главните акценти в артистичната програма на „Пловдив - Европейска столица на културата 2019“. Проектът на сдружение „Легал арт център“ изследва възможностите на съвременния театрален продукт да осъществява интеграционна и образователна роля чрез включване на деца от различни етнически общности в Пловдив в театралния спектакъл „Медея“ с режисьор Десислава Шпатова.
Два месеца преди официалната премиера на спектакъла на сцената на Античния театър в Пловдив (28 юни 2019 г.), изложбата дава възможност да надникнем зад кулисите на проекта и да се запознаем с пътя на творческия екип, проследявайки отделните етапи на работата през последните две години.
„Терен Медея“ представя видеозаписи от психодраматичните работилници, водени от Александра Гочева, Георги Гочев, Снежина Петрова, заснети от Найо Тицин и Васил Гарнизов, детски рисунки и макети, изработени в художествените работилници на Цветелина Спиридонова, фотографиите на Павел Червенков с актьорския екип на проекта, сценографските проекти на Зина Генч и нейни студенти от AkademiederBildendenKünsteMünchen и видеоинсталация „clipclaptheatre“.
Текстовете за изложбата са изготвени съвместно с Ивет Михелфелдър – доцент в института по театрознание към Ludwig-Maximilians- UniversitätMünchen, и нейни студенти.
Куратори на „Терен Медея“ са Снежина Петрова и Весела Ножарова.
Официалното откриване на изложбата е на 17 април в 18 часа и може да бъде разгледана в Софийската градска художествена галерия до 21 април.
В звуковите файлове може да чуете разговора в „Артефир“ със Снежина Петрова, както и част от фонограмата от музикалните репетиции с Асен Аврамов и обученията на децата, която ще звучи в изложбената зала.
Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..
Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време. В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..
Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..
" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg