Модата, облеклото и т.н. аксесоари, (които не се считат за облекло: ръкавици, шалове, бижута, очила, обувки, шапки…) е обобщена тема в „Изпята поезия”. Многобройни са песните, в които център на внимание са обувките и шапката, но заедно с това много мелодии и текстове са посветени на сините джинси, „дънки“, както странно се наричат единствено в България. Казано най-точно „блу джинс“. Един от символите на 20 век, неизменно облекло и в наши дни блу джинсът е дреха, без която светът би изглеждал различен. И по-скучен. Сред любимите композиции на Елтън Джон, Elton John е Tiny Dancer, песента за облечена в сини джинси мъничка танцьорка. Както повечето песни, които певецът-пианист създава – и тази е направена по предварително написан текст от Бърни Тоупин, Bernie Taupin. Знае се, че танцьорката в Tiny Dancer е Максийн Фийбелман, която по-късно става и съпруга на поета. По онова време, когато песента се появява, Максийн е пътувала заедно с Елтън Джон и целия му екип, като се е занимавала с тоалетите, облеклото на музикантите. А авторът на текста Бърни Тоупин в късно интервю обяснява защо е сложил акцент тъкмо върху сините джинси – когато за първи път се озовава в Америка Бърни Тоупин е бил замаян от гледката на фантастично изглеждащи стотици момичета по калифорнийските улици, до едно облечени в блу джинс (рокли, панталони и поли) в най-разнообразни, всевъзможни модели, дължина, с апликации, украшения, кръпки и дрънкулки.
Тъкмо заради това, албумът на Елтън Джон от 1971 г. Madman Across the Water започва с тази песен, а художественият дизайн е на основата на blue jean плат с красиво извезани по него заглавията на песните, в различни нюанси на синьото. Песента Tiny Dancer (Blue jean babe, L.A. lady…), обаче става известна на света десетилетия по-късно от създаването ѝ благодарение на режисьора Камерън Кроу. Сър Елтън Джон разказва, че след филма „Почти известен” публиката навсякъде по света настоявала той да изпълнява и представя Tiny Dancer, което певецът-пианист на драго сърце е правил. Правим го и ние.
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg