„Радиотеатър след поунощ“ ви предлага „Стъклената менажерия“ от Тенеси Уилямс. Пиеса за едно семейство, съставено от раними човешки същества – Аманда, Лора и Том. Пиеса за техния крехък стъклен свят и за един посетител, който ще го изпочупи, защото идва от реалността.
„Стъклената менажерия“ е най-големият успех на Тенеси Уилямс – един от основополагащите автори на модерната американска драматургия. Истинското му име е Томас Ланиер Уилямс III. Роден е през 1911 година в Кълъмбъс, Мисисипи. Баща му е бил търговец на обувки и алкохолик, а майка му е била южняшка красавица и властна, невротизирана жена. Тенеси Уилямс е бил много привързан към по-голямата си сестра, която е страдала от психическо заболяване. „Стъклената менажерия“ е автобиографичната му пиеса. Не точно тя му носи „Пулицър“, но тъкмо тя е големият му пробив. През зимата на 1944 година е поставена в Чикаго, след успеха там представлението се мести в Ню Йорк, където веднага става хит на Бродуей, а пиесата печели наградата на театралните критици в Ню Йорк. Успехът на „Стъклената менажерия“ е толкова огромен, че дори следващите му драматургични шедьоври „Трамвай „Желание“, който му донася първия „Пулицър“ и се превръща в една от най-любимите пиеси на световния театър, нито „Котка върху горещ ламаринен покрив“, с която драматургът печели втория си „Пулицър“ – дори тези две грандиозни пиеси не успяват да повторят успеха на „Стъклената менажерия“. Но така или иначе Тенеси Уилямс има особено мнение по въпроса за успеха и пише: „... обществената личност, която сте вие, а също и „името“, което сте си създали, не са нищо друго освен една фикция, сътворена от огледалата. А единственият някой, който заслужава да бъде, е онзи незабелязан самотник, съществувал от започването на вашия живот“.
Слушайте „Стъклената менажерия“ с участието на Домна Ганева, Мирослава Стоянова, Николай Бинев и Константин Димчев. Под режисьорската палка на Ребека Арсениева.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg