Балетът „Нестинарка“ е изключителен пример за това как един шедьовър в началото на творческия път на млад композитор сякаш програмира цялото му бъдещо творчество. Много са нишките, които водят към следващите опуси – езически и лирични образи, гамата от изразни средства, типичният големиновски лаконизъм на изказа.
Фолклорът е начин на чувстване, на мислене при Големинов. Той е израстнал с мистиката и музикалните образи на Западна България (роден е в Кюстендил).
Към фолклора проявява и чисто научен интерес – многобройни са теоретичните му разработки на тема „българско звукотворчество“. Големинов не цитира, той интерпретира фолклора. Намира българския фолклор за много податлив за прилагане на съвременни композиционни средства: за нови хармонични и контрапунктични хрумвания.
Езическата стихия и лиричните образи от „Нестинарка“ ще слушаме в Духов квинтет № 2, Пет скици за струнен квартет, Прелюд, ария и токата, Старобългарски квартет, Шопофония и др.
Слушайте „Звукови хроники“, посветени на Марин Големинов, в три последователни понеделника – 13, 20 и 27 май, от 17.30 часа
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg