Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече сигурност или повече опасности за саморазправа крият в себе си промените за неизбежната отбрана?

БНР Новини
Адела Качаунова, Ива Дойчинова и Петя Шопова
Снимка: Кирил Чобанов

Парламентът единодушно прие на първо четене промени в Наказателния кодекс (НК), които разширяват случаите за освобождаване от наказателна отговорност при неизбежна самоотбрана. Вносителите на законопроекта предлагат да не се считат за превишаване на пределите на неизбежната самоотбрана случаите, когато нападението е извършено при противозаконно влизане в жилището, когато е насочено срещу живота, здравето и половата неприкосновеност на нападнатия, когато е извършено от двама или повече души, нощем или от въоръжен човек.

Във връзка с промените водещата Ива Дойчинова беше поканила в студиото на „Нашият ден“ адвокат Петя Шопова и Адела Качаунова, директор на правната програма на Българския Хелзински комитет, за да обсъдят проблема: дали промените в НК носят повече сигурност или повече възможност за саморазправа?

Адвокат Петя Шопова беше категорична: „Не харесвам тези поправки не само като адвокат, но и като специалист по правни науки. Смятам, че това е едно предварително обречено занятие, тъй като по тези текстове се е произнесъл Конституционният съд още през 1997 година. Освен това, когато миналата година беше направен първи опит за внасянето им, имаше много остра реакция от всички среди, така че смятам, че това действие е самоцелно и политическо.“

Адела Качаунова също се изказа изключително критично към промените: „Аз не само не харесвам поправките, а ги намирам за изключително притеснителни, защото показват едно отстъпление от държавността и като правозащитник силно се надявам, че те няма да видят бял свят.“

Така в студиото на „Нашият ден“ се оформиха две коренно противоположни точки: тази на вносителя на законопроекта за промяна в Наказателния кодекс Искрен Веселинов (неговото мнение също прозвуча в ефира на предаването), която беше подкрепена от народните представители, които гласуваха „За“ промените на първо четене в Народното събрание, те бяха подкрепени и от слушателите в ефира на предаването и от друга страна – гледната точка на експертите в студиото.

Въпросът към слушателите, освен дали подкрепят направените промени, беше: „Какво бихте направили срещу човек, който влиза незаконно в дома ви?“

Повече подробности за това как протече дискусията в студиото на „Нашият ден“ и какви бяха аргументите на страните в спора можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..

публикувано на 01.07.25 в 12:31
Нина Цанева и Благовест Маламов

Фондация "Атанас Буров" организира лятно училище за студенти по икономика

Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък.  Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..

публикувано на 01.07.25 в 10:48

Морето, музиката и свободата: "Джулай морнинг" във Варна

Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...

обновено на 01.07.25 в 10:06
Зорница Русинова

През август стартира пълна информационна кампания за стъпките към еврозоната

Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..

публикувано на 01.07.25 в 09:42

Като рибата от Вит друга няма!

Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..

публикувано на 30.06.25 в 17:25