Борбата за сградата на Софийската минерална баня продължава с пълна сила и в утрото на 13 май 2019 г., когато знаковият паметник на архитектурата навършва 106 години. Столичани и гости на столицата осъмват и в този ден с факта, че банята не е баня и е на път никога да не се завърне към първоначалното си предназначение. Успоредно с това се разкриват особените измерения на т.нар. мъртви точки и/или пространства в съвременния столичен град, в които предназначението на сградите и хората е напълно подменено.
Разговорът в студиото на „Нашият ден“ започва с виртуална разходка от студиото в БНР по улица „Граф Игнатиев“ и през останалите по-сигурни пресечки до сградата на Централната минерална баня в София. Гид в преминаването по „Графа“ е Богдан Милчев от Института по пътна безопасност, който анализира концепцията на т.нар. споделена улица. Следват коментарите на гостите в студиото – журналистът Антоанета Салфидж и арх. Ивайло Захариев, които дават не просто историческата, философска и етична картина на казуса със сградата на Централната минерална баня в София, но и задават въпроси за една странна подмяна на градски и човешки територии, която продължава цели 30 години. Става ясно, че и в социалните мрежи #ДА БЪДЕ БАНЯ продължава да бъде гореща територия в търсене на предназначението.
Социологът Антоний Гълъбов поглежда към София като междинно пространство за миграция и част от древния път Via Diagonalis, с което отчасти обяснява хаоса в градоустройствената философия на древната българска столица днес.
Защо концепциите и действията на съвременните властимащи, професионални гилдии и хора, циркулиращи в процеса, не включват създаването на нови и съвременни символи на града, като в същото време допускат да се рушат древните символи, свързани с душата и историята на София? Защо ценностите от царския дворец са в банята, а банята не е в нея? Знаем ли името на столичния кмет, който прави първата стъпка към съвременния казус със сградата на Централната минерална баня – съзнателно или не – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg