Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите български анимационни филми в Дома на киното – от „Трепет“ до „Техно“ и от игла до конец

4
Настимир Цачев, Весела Данчева, Силвия Иванова и Лъчезар Велинов в студиото на „Артефир“
Снимка: Емил Николов

Асоциация на българските анимационни продуценти (АБАП) обяви специални прожекции на 50 късометражни анимационни филми за всички почитатели на българското съвременно анимационно кино. Те ще бъдат прожектирани на няколко дати в два модула – за възрастни и за деца. В прожекциите за възрастни са включени 30 филма – на 14 и 25 май от 18.00 часа в Дом на киното в София. 20 филма анимация за деца ще очакват своите малки зрители на 1 и 2 юни от 11.00 часа. 

Това е първата публична инициатива на продуцентите от анимационния жанр и намерението им е да покажат анимационна продукция, създадена от български автори през последните седем години, пред широката публика на голям екран. Надеждата е, че тези срещи с публиката занапред ще станат традиционни. 

Почти 2 години отнема в повечето случаи създаването на всеки късометражен анимационен филм на творческите екипи, но дори след като бъдат представени и завоюват награди и признание във национални и международни фестивали, филмите впоследствие трудно достигат до по- широката аудитория, тъй като не намират място в програмите на телевизиите. Пък и сред неспециалистите остава предубеждението, че изкуството на анимацията е насочено едва ли не само към детската публика. А всъщност съвременните български аниматори са възпитаници и продължители на прочутата Българска анимационна школа, утвърдила се през 60-те и 70-те години на 20 век. 

В първата програма се представя селекция от 12 артистични анимационни филма на съвременни български автори създадени след 2012 година. Много от тези филми са на утвърдени режисьори, получили награди и признание на национално и международно ниво: „Трепет” на Владимир Тодоров, „Пролетно равновесие” на Андрей Цветков, „Докосване” на Велислав Казаков, „REW day“ на Свилен Димитров, „Грозна приказка” на Радостина Нейкова, „Баща” на Иван Богданов, Аспарух Петров, Росица Ралева, Дмитрий Ягодин, Мориц Мейерхофер и Велко Попович, «Жар птица» на Велислава Господинова, «Майки» на Любимир Йотов. Някои от филмите са дебютни като «Само моя» на Йоана Атанасова, а други са студентски филми като „Крушата” на Петко Модев (НБУ) и „Техно” на Атанас Филипов (НАТФИЗ). „Мир” на Димитър Димитров и „Техно” на Атанас Филипов се прожектират на голям екран за първи път.

И ако на 14 май сте пропуснали първия анимационен модул за възрастни – потърсете следващите дати и си позволете позабравеното удоволствие Нова българска анимация. Ето и следващите дати: 25 май и 9 юни от 18.00 - за възрастни, 1 и 2 юни от 11.00 часа - за деца. Тези прожекции в Дома на киното имат за цел да запознаят публиката с многообразието на българското анимационното изкуство. А кое остава неизменно и в изкуството на съвременната българска анимация и колко по-далече сме стигнали от „Тримата глупаци”, чуйте в звуковия файл от разговора с гостите в студиото на „Артефир”: Лъчезар Велинов, председател на Асоциация на българските анимационни продуценти и Настимир Цачев, Силвия Иванова и Весела Данчева – куратор на киносъбитието. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мориел Георгиева, Елина Кешишева, Велин Манов и Нора Христова

Силата на жените чрез изкуството в изложбата "Контакт" на Елина Кешишева

Изложбата "Контакт" в галерия One на световно известния фотограф Елина Кешишева е вдъхновена и посветена на жени, преживели насилие. Заедно с фондация "Импрув" те призовават за промяна чрез свързване със света на другите. Кешишева представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от..

публикувано на 02.07.24 в 17:15

Завръщане – фотографска изложба на Силвио Томов

Силвио Томов споделя, че: "Темата за завръщането може да се разглежда от много аспекти. Основният от тях е, че фотографията ни помага да (съ)преживеем отново и отново определена емоция, настроение или миг. Образите, това са тези късчета спомени, които остават завинаги запечатани в съзнанието ни. Според големия режисьор Андрей Тарковски детството на..

публикувано на 02.07.24 в 16:25

Петя Кокудева: Срещите с хора по света са като терапия

"Патагонци, тролове и още мои роднини" е най-новия пътепис на детската писателка и поетеса Петя Кокудева. Той ни отвежда до 24 различни места по света, под формата на кратки разкази, щрихи, срещи или наблюдения за човешката природа и силата на културните различия. "Стори ми се честно още в увода да призная, че винаги има трудности и..

публикувано на 02.07.24 в 11:15

Отвореното поле за културен обмен между Централна и Източна Европа и Китай

За пътя към сътрудничеството в областта на креативните и творчески индустрии между Източна и Централна Европа и Китайската народна република – разговор с Юлия Томова и Влад Гицоайка . Повод за срещата в студиото на "Нашият ден" е проведеният Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа . Юлия..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Лятото на "Тротоара 2020": Музика, култура и TRAP Fest Open Air 2024

С настъпването на лятото читалище "Тротоара 2020" представя своята вълнуваща лятна програма, в която ключово събитие е TRAP Fest Open Air 2024. Председателят на читалището Деян Янков разказва повече за инициативата. Всички събития са с "вход свободен" и предоставят уникална възможност за младежите да бъдат активна част от организацията, публиката и..

обновено на 02.07.24 в 10:08