Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато науката среща изкуството или как мухълът става красив

БНР Новини
Биоартинсталацията "Прототипи за изкуство" и нейният автор – Аксиния Пейчева
Снимка: Ася Чанева

Въглеродът е един от малкото химични елементи, известни още от античността. Химичният му символ С е съкращение на латинското Carbonium, от лат. carbō – „въглен“. Той е неметал. Среща се под няколко алотропни форми, най-известни от които са графит, диамант и аморфен въглерод. Физическите му свойства зависят много от алотропната форма. Например диамантът е много твърд и прозрачен, докато графитът – много мек и непрозрачен.

Изложбата „С“ събра в столична галерия творби на 11 автори, различни по стил и техника. Една от тях е Аксиния Пейчева.
Въглеродът е вдъхновил младата художничка да изработи биоартинсталацията си „Прототипи за изкуство“, която изследва симбиозата между форми на живот и форми на изкуство. Нейната творба е част от изложбата „С“ или „Въглерод“ в столичната галерия Червената точка. Проектът на Аксиния е разделен на две фази.

Първата фаза се състои от Петриеви панички със среда, които са били оставени отворени и в тях са се зародили колонии от микроорганизми. Резултатът е красива колекция от микроструктури - бактерии, гъбички и плесен. И така върху живия слой се появяват микромозаечни структури, които отговарят на цветовете, формите и размерите на колониите.

Във втората фаза на проекта „Прототипи за изкуство“, мозаечните структури са поставени първи в Петриеви панички от Аксиния, а микроорганизмите които растат след това се намират буквално върху художествения слой. Така проектът изследва скрития микроживот на изкуството. Изкуството е продължение на живота или животът е продължение на изкуството…

Можете да разгледате изложбата „С“ („Въглерод“) в галерията „Червената точка“ в София до 3 юни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40