Вече стана традиция по това време, в края на театралния сезон, да очакваме представленията от платформата „Световен театър в София”, организирана от фондация „Виа Фест“. Платформата е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2019 година.
13-ото ѝ издание включва шест заглавия от международната сцена – спектакли от Белгия, Италия, Франция, Гърция, Русия и Северна Македония.
Големият акцент в програмата е „Щедростта на Тавита“ - първи сценичен спектакъл на Ян Фабър и неговата компания „Трублейн“, който гостува на българска сцена. Спектакълът е вдъхновен от библейския разказ за Тавита. Тя била известна със своята щедрост и шиела дрехи за бедните. Умира от неизвестна болест, но апостол Петър я възкресява. Представлението може да гледате на 6 юни от 19.30 часа в Сатиричния театър „Алеко Константинов”.
През последните 30 години Ян Фабър се утвърждава като един от най-значимите артисти на съвремието. Той работи в сферата на театъра, танца, визуалните изкуства и пърформанса, като всяка негова творба разширява границите на изкуството. Ян Фабър е единственият съвременен артист със самостоятелна изложба в Лувъра, а сценичните му творби са представяни на най-големите международни сцени и фестивали по света, като Авиньон, Биенале на Венеция, БИТЕФ, Импулстанц и много други.
13-ото издание на „Световен театър в София“ ще бъде открито на 2 юни от 19.00 часа в Младежкия театър „Николай Бинев“ с изцяло мъжкия актьорски състав на „Макбет“ по Шекспир на режисьора Алесандро Сера и неговата компания от Сардиния „Театроперсона“. През 2017 година спектакълът печели престижната театрална награда „Юбю“, както и Наградата на италианската театрална критика за най-добро представление. Следва прожекция в Дома на киното на 8 юни от 19.00 часа на отличения със „Златна маска“ спектакъл „Онегин“ по Пушкин – постановка на „вундеркинда на съвременния руски театър“, както наричат младия руски режисьор Тимофей Кулябин.
На сцената на театър „Азарян“ в НДК ще бъдат представени два танцови театрални спектакъла: „Хуманоптер“ от Франция, съчетаващ жонглиране и танц (11 юни, 19.00 часа) и „Глухарче“ от Гърция на хореографите Ханес Ланголф и Ермира Торо, работили с легендарната танцова компания DV8 Physical Theatre. Тазгодишното издание на „Световен театър в София“ ще бъде закрито с представлението на Националния театър в Скопие - зрелищна и модерна постановка върху класическата „Чайка” от А. Чехов. Спектакълът гостува на 13 юни от 19.00 часа в Младежкия театър „Николай Бинев“.
Всички представления са с превод на български и английски език.
13-ото издание на „Световен театър в София” представи в „Артефир“ театроведът Асен Терзиев.
Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..
Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време. В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..
Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..
" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg