Вече стана традиция по това време, в края на театралния сезон, да очакваме представленията от платформата „Световен театър в София”, организирана от фондация „Виа Фест“. Платформата е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2019 година.
13-ото ѝ издание включва шест заглавия от международната сцена – спектакли от Белгия, Италия, Франция, Гърция, Русия и Северна Македония.
Големият акцент в програмата е „Щедростта на Тавита“ - първи сценичен спектакъл на Ян Фабър и неговата компания „Трублейн“, който гостува на българска сцена. Спектакълът е вдъхновен от библейския разказ за Тавита. Тя била известна със своята щедрост и шиела дрехи за бедните. Умира от неизвестна болест, но апостол Петър я възкресява. Представлението може да гледате на 6 юни от 19.30 часа в Сатиричния театър „Алеко Константинов”.
През последните 30 години Ян Фабър се утвърждава като един от най-значимите артисти на съвремието. Той работи в сферата на театъра, танца, визуалните изкуства и пърформанса, като всяка негова творба разширява границите на изкуството. Ян Фабър е единственият съвременен артист със самостоятелна изложба в Лувъра, а сценичните му творби са представяни на най-големите международни сцени и фестивали по света, като Авиньон, Биенале на Венеция, БИТЕФ, Импулстанц и много други.
13-ото издание на „Световен театър в София“ ще бъде открито на 2 юни от 19.00 часа в Младежкия театър „Николай Бинев“ с изцяло мъжкия актьорски състав на „Макбет“ по Шекспир на режисьора Алесандро Сера и неговата компания от Сардиния „Театроперсона“. През 2017 година спектакълът печели престижната театрална награда „Юбю“, както и Наградата на италианската театрална критика за най-добро представление. Следва прожекция в Дома на киното на 8 юни от 19.00 часа на отличения със „Златна маска“ спектакъл „Онегин“ по Пушкин – постановка на „вундеркинда на съвременния руски театър“, както наричат младия руски режисьор Тимофей Кулябин.
На сцената на театър „Азарян“ в НДК ще бъдат представени два танцови театрални спектакъла: „Хуманоптер“ от Франция, съчетаващ жонглиране и танц (11 юни, 19.00 часа) и „Глухарче“ от Гърция на хореографите Ханес Ланголф и Ермира Торо, работили с легендарната танцова компания DV8 Physical Theatre. Тазгодишното издание на „Световен театър в София“ ще бъде закрито с представлението на Националния театър в Скопие - зрелищна и модерна постановка върху класическата „Чайка” от А. Чехов. Спектакълът гостува на 13 юни от 19.00 часа в Младежкия театър „Николай Бинев“.
Всички представления са с превод на български и английски език.
13-ото издание на „Световен театър в София” представи в „Артефир“ театроведът Асен Терзиев.
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg