Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В „Дискотека „Гогол”“ е също толкова весело, колкото и в „Приключенията на добрия войник Швейк…“ , но и толкова сериозно

Пааво Мацин и корицата на българското издание на неговата книга

Романът „Дискотека „Гогол“ от естонския писател Пааво Мацин е своеобразен културен посланик на съвременната естонска литература пред българските читатели. През 2016 година романът „Дискотека „Гогол“ печели Европейската награда за литература и призът е възможност за автора да достигне и до нашата публика.

Художественият стил на Пааво Мацин е забавен и екстравагантен. Авторът съчетава в сюжета  история и мистика, музика и езотерика, алхимия и попкултура. Понятията за време и място в романа са условни, но във фантазното и гротескното Пааво Мацин открива подходящото платно, на чийто фон звучат естествено и се преглъщат по-лесно опасенията и страховете на поколения естонци. Книгата се чете леко и с усмивка, тъй като умелото изграждане на гротескови характери и пародийни ситуации са една от силните страни на естонския писател.

Пааво Мацин е роден през 1970 година в Талин. Живее в покрайнините на Вилянди – богато на история градче, където се развива и действието на “Дискотека “Гогол”. След като завършва естонския Теологически институт, Пааво Мацин започва работа като учител, а усетът му към литературата го превръща в уважаван литературен критик.

Първите си стъпки като писател прави в литературния кръг 14NÜ. Най-ранните си книги издава сам, в малък тираж.  До 2004 е член и на естонския Съюз на писателите. Първата му новела, “Доктор Шварц - дванадесет ключа към алхимията” е номинирана за естонската Държавна награда за култура през 2012 г. Втората му новела, “Синият пазач” също е сред номинираните за наградата за културен принос за 2012 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътеписи, разкази и стихове: 14 журналисти в уникален социален проект

Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...

обновено на 04.04.25 в 10:30

Вероника Лемишенко открива Първия български международен арфов конкурс

Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..

обновено на 04.04.25 в 09:44

Деян Боев и Стефан Петков в непрестанен диалог за изкуството

В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..

публикувано на 04.04.25 в 09:32

Картини, които разказват истории – изложбата "В душата ми"

Отправяме се към Карлово, където днес, на 4 април, в Общинска библиотека "Д-р Иван Богоров" ще бъде открита първата самостоятелна изложба "В душата ми" на Антония и Мариян Доткин. Събитието започва в 18:00 ч. и обещава на посетителите вълнуващо пътешествие в света на цветовете, емоциите и историята. Изложбата представя разнообразие от..

обновено на 04.04.25 в 09:15

Факли, рецепти и римски празненства – фестивал в Хисаря

Поглеждаме към града на минералните води и древното римско наследство – Хисаря, защото там можем да опитаме храна, приготвена по рецепти на повече от 2000 години . Да разберем как са се хранили римляните и какъв е бил вкусът на древните пиршества. До 6 април Хисаря ще се превърне в жив музей на античната кулинария ! Вторият Античен..

публикувано на 04.04.25 в 09:07