Романът „Дискотека „Гогол“ от естонския писател Пааво Мацин е своеобразен културен посланик на съвременната естонска литература пред българските читатели. През 2016 година романът „Дискотека „Гогол“ печели Европейската награда за литература и призът е възможност за автора да достигне и до нашата публика.
Художественият стил на Пааво Мацин е забавен и екстравагантен. Авторът съчетава в сюжета история и мистика, музика и езотерика, алхимия и попкултура. Понятията за време и място в романа са условни, но във фантазното и гротескното Пааво Мацин открива подходящото платно, на чийто фон звучат естествено и се преглъщат по-лесно опасенията и страховете на поколения естонци. Книгата се чете леко и с усмивка, тъй като умелото изграждане на гротескови характери и пародийни ситуации са една от силните страни на естонския писател.
Пааво Мацин е роден през 1970 година в Талин. Живее в покрайнините на Вилянди – богато на история градче, където се развива и действието на “Дискотека “Гогол”. След като завършва естонския Теологически институт, Пааво Мацин започва работа като учител, а усетът му към литературата го превръща в уважаван литературен критик.
Първите си стъпки като писател прави в литературния кръг 14NÜ. Най-ранните си книги издава сам, в малък тираж. До 2004 е член и на естонския Съюз на писателите. Първата му новела, “Доктор Шварц - дванадесет ключа към алхимията” е номинирана за естонската Държавна награда за култура през 2012 г. Втората му новела, “Синият пазач” също е сред номинираните за наградата за културен принос за 2012 г.
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници. Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за четене? За пазара, който се прицелва в очакванията и надеждите ни, за късите декемврийски дни,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни вечер и Коледа през годините. Бъдни вечер и Коледа в Архивния фонд на БНР Архивите на Българското национално радио пазят духа на празниците, а ние се потопихме в тях, за да усетим..
Предвкусваме празниците с Архивния фонд на БНР, който ни отвежда в различни краища на България, за да разберем как българите са посрещали Бъдни вечер и Коледа през годините. Народната певица Кремена Станчева разказва за коледните традиции в Шопския край през 2009 година. В неизвестна година от ХХ в. Златка Дойнова говори за посрещането на..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg