В четвъртък вечер (6 юни) на голямото африканско събитие, организирано от радиофестивала „Аларма Пънк Джаз“ и платформата за традиционна и нова африканска музика „Афровизия“, непосредствено преди супергрупата на виртуоза Басеку Куяте от Мали на сцената на *Mixtape 5* ще се състои и софийската концертна премиера на едно, можем да кажем, единствено по рода си трио. Ганайският мъдрец, сингър-сонграйтър и пътешественик Аюуне Суле, добре познат на българската публика и като музикант от групата на Кинг Аишоба, и като солов артист, ще представи за първи път на софийска територия съвместната си програма с двама ключови за българската авангардна джаз (и не само джаз) сцена артисти – Росен Захариев (тромпет, флюгелхорн, перкусии) и Александър Даниел (барабани). Тримата свириха заедно миналото лято на два черноморски фестивала – „Джаз на село“ (Камен бряг) и Варненския джаз фестивал в Археологическия музей, но софийската публика ще ги види и чуе за първи път именно на 6 юни преди Басеку Куяте.
Росен Захариев и Александър Даниел, и двамата част от идейното движение BigBanda, са сред любимите гости на „Аларма Пънк Джаз“ от самото създаване на фестивала преди 11 години. Свирили са (заедно или поотделно) на различни събития на „Аларма“ в БНР, кино „Влайкова“, *Mixtape 5*, Дома на киното, а и на различни сцени на открито – като членове на Fly We To The Moon, Насекомикс, Ambient Anarchist, сборната формация, представила музиката на филма Moon Lake, в сешъни с Юджийн Чадборн (Bulgarian Secret Police Jam) и с бристълското дуо Eyebrowи т.н., и т.н.
Идеята да се съберат и да посвирят заедно с Аюуне Суле е на Росен Захариев, който през 2017г. чува музиката на King Ayisoba Band на първото издание на „Афровизия“ в БНР и остава очарован. Програмата на тримата включва класически и нови песни на Аюуне Суле за глас и колого (традиционна ганайска китара), преведени на езика на атмосферичния джаз. Пресечната точка между двата свята, разбира се, е трансът, който и двете музики носят и в който самите ние изпадаме още от първите няколко такта.
Суле, Роко и Санди (със специален гост Константин Кучев – цигулка на една от песните) ще излязат на сцената на *Mixtape 5* веднага след другите специални гости на африканския концерт на „Аларма“ – Yambadon & Мария Коса, които са подготвили 12-минутен танцово-перкусионен пърформанс, основаващ се на традициите на Западна Африка, но с намигване и към Източна Африка (Мозамбик).
Редът на вечерта е следният:
21.00 ч. – отваряне на вратите на *Mixtape 5*
21.30ч. – Yambadon & Мария Коса (България / Мозамбик)
21.45 ч. – Аюуне Суле, Росен Захариев и Санди Даниел (Гана / България)
22. 30ч. – БАСЕКУ КУЯТЕ & NGONI BA (Мали)
*На следващия ден (7 юни, петък) от 21.00 ч. Аюуне Суле, Росен Захариев и Санди Даниел ще представят програмата на триото си, вече в по разширен вариант, и в „Би Боп Кафе“ в Пловдив.
**А в деня преди големия концерт на Басеку (на 5 юни, сряда), пак от 21.00 ч. „Аларма“ и „Афровизия“ са ви приготвили и пред-парти на Месеца на африканските култури – музикална селекция на Цветан Цветанов, Аюуне Суле и Басеку Куяте. Аюуне Суле дори ще изсвири няколко от песните си за вас (с гост Константин Кучев), а двама от присъстващите ще имат възможността да спечелят двоен билет за концерта Големия концерт на 6 юни в *Mixtape 5*.
Билети за концерта на 6 юни има в онлайн в системата на EpayGo (генерален спонсор на концертите на „Аларма“) и на касите на EasyPay в цялата страна.
А на Басеку Куяте пък е посветено и цялото днешно издание на „Аларма“ по програма „Христо Ботев“. Слушайте от 21.30 до 23.00 ч. довечера.
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg