Представяме ви Николай Милчев, поет и преподавател по български език и литература. Той беше гост на предаването „Семейно радио“ в деня, в който почитаме делото и паметта на поета и революционер Христо Ботев. В центъра на разговора е силата да отстояваш себе си, но и разстоянието, което ни дели от мечтите и идеалите ни. Срещата на Ирина Вълчанова с Николай Милчев започва от това защо честваме смъртта на Христо Ботев, а и на Васил Левски, а не тяхното раждане, след като кончината и на двамата е свързана с предателство. Темата за мита за тяхната баладична смърт минава и през това, че малкият човек винаги ще се съизмерва с техните образи на гиганти на духа. Няма как да не си дадем сметка обаче, че често, когато говорим и мислим за подобни личности, сме склонни към високопарност и клишета.
„Високопарност е едно, клишета е второ, а опит за осмисляне на това, което са направили те, е трето. Ботев издава една стихосбирка, заедно със Стефан Стамболов и се обезсмъртява, а „стихосбирката“ на Левски, с която той прави същото, е неговото тефтерче. Едната стихосбирка излиза от печатница, а другата – изпод самара на коня. Нещо велико! И в това тефтерче на Левски има записано едно Ботево стихотворение. Самият Апостол се е опитал да пише стихове. Чистотата на тефтерчето на Левски е равна на силата на метафоричността и гениалността на Ботевата поезия. А ние употребяваме високопарни думи за тях, защото сме безсилни да осмислим една проста работа – как ей така, без да се надяваш на нищо, отиваш да дадеш живота си“ – заявява Николай Милчев.
В разговора на Ирина Вълчанова с Николай Милчев ще чуете още за писмото на Ботев до Тодор Пеев и за вечната връзка между делата на „малките“ и „големите“ хора.
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..
Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..
Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..
Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg