Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Младенова: След три години за проекта „Пристройката“ няма да се говори в бъдеще време

30 години Театрална работилница „Сфумато“

Снимка: БГНЕС

Един от акцентите в 27-ото издание на Международния театрален фестивал „Варненско лято“ е Националната конференция и дискусия, която се организира по повод 30-годишния юбилей на Театрална работилница „Сфумато“. Модератор е театроведът Камелия Николова, а сред участниците са Константин Илиев, Анна Топалджикова, Венета Дойчева, Явор Гърдев, Николай Йорданов.
Юбилеят на театралната работилница, станала една от емблемите на новия театър на прехода, е повод участници и гости на фестивала да дискутират нейния принос към българската сцена. Какво е „Сфумато“ – естетическа платформа, работен метод, креативно пространство? Рефлексии и дебат върху миналото и настоящето на театралната лаборатория.
Началото на конференцията е от 10.30 часа на 6 юни в Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна, а в „Артефир“ ви срещнахме с проф. Маргарита Младенова, която, заедно с режисьора Иван Добчев, е основател на Театралната работилница.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Аксиния Джурова и Емил Янев

Театърът на светлината

В епизод 608 "Трамвай по желание" среща своята публика с изтъкнатия изкуствовед проф. Аксиния Джурова. Конкретен повод за гостуването на проф. Джурова са три значими есенни събития, които оставят траен отпечатък в нашия културен живот. "Картина извън картината" е първата голяма ретроспективна изложба, посветена на Иван Вукадинов (1932-2024)..

публикувано на 15.10.25 в 16:25
Нидерландският артист Тери Врейбърг

Нидерландският артист Тери Врейбърг с изложба в галерията нa Гьоте-институт

Нидерландският артист Тери Врейбърг има изложба в галерията нa Гьоте-институт - България  до  17 октомври. S ome messages don’t make it  (" Някои послания не достигат целта")  е първата самостоятелна изложба на Тери Врейбърг в България. Проектът представя нови творби, съчетани с подбрани по-ранни произведения, които заедно дават цялостен..

публикувано на 15.10.25 в 15:22

Je t'aime, Серж Генсбур!

Когато любовта е слепец с розово бастунче, а късметът е хищна птица, прелитаща над него с превързани очи, е по-добре да мислиш за нищо, отколкото изобщо да не мислиш. В крайна сметка да философстваш за любовта е като да пиеш кафе набързо. Трудно е да не се съгласиш с тези мисли, казани от човек, чийто житейски равностранен триъгълник се изразява в..

публикувано на 15.10.25 в 14:58

Школата по източно църковно пеене подготвя певци за службите

Нов курс на обучение по източно църковно пеене  започва днес в Школата на пловдивската Митрополия. Тя беше открита миналата година с благословията на пловдивския митрополит Николай. Първата група с желаещи е била от 120 души. За тази учебна година са се записали 30 човека, на възраст между 14 и 45 години. Единственото изискване към тях е да носят любов..

обновено на 15.10.25 в 13:42

Директорът на Институт Сервантес: Българите и испанците си приличат по емоции и дух

В рубриката "Темата на деня"  гост на предаването "Нашият ден"  бе директорът на Институт Сервантес  в София – Хуан Карлос Видал . Поводът за разговора бе националният ден на Испания , но той сподели и своите впечатления от България, както и какви културни инициативи подготвя Институтът до края на годината. Още с пристигането си у нас, Видал бил..

обновено на 15.10.25 в 13:08