Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Платоновият мит за пещерата, побран в „Миша дупка“

Снимка: noblink.bg

„Миша дупка“, новият късометражен филм на онлайн платформата за българско късо кино No Blink, вчера официално беше представен на зрителите. Режисьор и сценарист на филма е Георги Светломиров, един от съоснователите на No Blink.

Третият му късометражен филм разказва историята на странник, откъснал се от света. Ограничил достъпа си до информация, той изпитва панически страх от обществото и превръща дома си в затворена екосистема, която му позволява да оцелее с години. Външният свят обаче винаги успява да се промъкне, дори и в „Миша дупка“. Срещата на отшелника с доброто, в лицето на съседското момиче, променя обстоятелствата. Главните роли във филма са поверени на Тосен Рамар и Полина Недкова.

Самият сюжет е вдъхновен от мита за пещерата – откъс от „Държавата“ на Платон. Написано преди повече от 2000 години, произведението засяга теза, актуална и до днес. А именно – ограничената „порция“ от света, с която се сблъсква човек през живота си, сформира мнението му за живота и света като цяло.
В „Какво се случва“ режисьорът и сценарист на филма Георги Светломиров разказа защо е избирал да покаже тази „порция“ от света точно по този начин.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46