Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Стоимен Марков – отвъд забравата

Снимка: tribunabg.com

В житейската и творческа съдба на този артист има нещо дълбоко респектиращо, нещо, което ни превзема със своята фанатична отдаденост, стоицизъм, човешки и творчески морал. Става въпрос за скулптора Стоимен Марков, за интересния му и сложен творчески път – и на художник, и на музикант. Откритото дворно пространство на галерия „Арте“ може да видите до 4 юли изложба скулптура на този артист, определян като автор – неподражаем и изненадващ, както със силата и въздействието на творчеството си, така и с интересната си биография. Тези близо 20 керамични пластики, заживяват в една различна среда, показват своеобразието и усета на художника да вае форми, да изгражда композиции в тъмни, землисти цветове, които въздействат и като сигли, и като азбука, и като психическа натовареност. Осемдесет и седем годишният художник Стоимен Маков и досега живее в скромния си апартамент в Перник, ателието му е малкият му балкон, където вае глина и шамот, което обаче не му пречи да бъде артистично свободен и да постига високия емоционален и духовен заряд на творчеството си.

Художникът Стоимен Марков е откритие на двама големи наши съвременни художници – професорите Емил Попов и Станислав Памукчиев, които умеят да се радват и оценяват таланта на свои колеги, да представят изкуството им по различни начини – в общи или самостоятелни прояви, със силни и откровени думи да говорят за изкуството им.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Въображаемият процес срещу Путин се разигра и на "Варненско лято" 2024

"Хага", спектакълът, носител на "Икар" 2024 за най-добра театрална постановка, се игра две поредни вечери на сцената на 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Представлението предизвика публиката със своята категорична връзка с непосредствената ни реалност. В неговите рамки актьори от Народния театър навлязоха в..

публикувано на 04.06.24 в 16:18

32-рият празник на театъра "Варненско лято"

Варна за поредна година е театър, а причината е 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Над 40 събития са включени в неговата програма. Това са 29 от най-добрите театрални спектакли за изминалия сезон, както и впечатляващи международни постановки. Те ще могат да бъдат гледани на живо, на киноекран и онлайн. Програмата..

публикувано на 04.06.24 в 14:29

Иван Димитров и неговите пандемични разкази

Новата книга на Иван Димитров "Разкази от пандемията или как се сприятелих с един комар" съдържа микро и кратки разкази, по-голямата част от които са писани по време на извънредното положение при пандемията с Covid-19. Корицата и оформлението са дело на Бояна Павлова. Иван Димитров е автор на седем книги с проза, драматургия и поезия, между..

публикувано на 04.06.24 в 12:24

За техниките и тайните на графитите

Всички творци, занимаващи се с улично изкуство, имат своя своеобразна "законодателна рамка". За вдъхновението и мириса на аерозол на първата стена за свободно рисуване в столицата – моста "Чавдар" в "Домът на музите", разказва един от ярките представители на уличната култура Цветан Бизев. Той е съставител на Sofia Graffiti Tour , заедно със своите..

публикувано на 04.06.24 в 08:10

Артседмици на "Артистократи": Как се възпитава у децата любов към изкуството?

Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова  – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи". В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от..

публикувано на 03.06.24 в 09:31