Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейски и други паралели – за културното наследство на Азербайджан – II част

БНР Новини
Н.Пр. г-жа Наргиз Гурбанова в студиото на предаването
Снимка: Божидар Любенов

Старинната част на Баку, столицата на Азербайджан, както и Националният азербайджански резерват Гобустан, отдавна са в списъка на световното и културно наследство на ЮНЕСКО. Изящните изкуства също имат своите многовековни традиции. Образци на азербайджанската средновековна живопис на миниатюрата са в ценните колекциите на големи музеи, представящи световното културно богатство. Много са творците, които са оставили следа по пътя на развитието на изобразителното изкуство на тази страна с богато културно наследство. Един от световно известните представители на азербайджанската живопис на 19 в. е Мирза Гадим Иревани. Той е художник орнаменталист и портретист, чието творчество е оказало силно влияние върху формирането на идеите на визуалното изкуство в по-късния модерен период. Едно от най-важните събития в художествения живот на Азербайджан е създаването на Музея за съвременно изкуство в Баку, който вече притежава най-богатата колекция в страната от модерна живопис и скулптурни творби. Двуетажна сграда, в която няма затворени пространства и няма конкретно определена тематична област. Идеята за архитектурната концепция на музея – залите без ъгъл, отворени проходи, наклонени стени под различен ъгъл – позволява да се създаде многоизмерен перспективен поглед към картините и е „една движеща се абстрактна структура“. За да се популяризира азербайджанското културно наследство Министерството на младежта и спорта на Азербайджан, заедно с посолството на страната в София, организират конкурс за есе на тема „Какво знаем за Азербайджан?“ В конкурса може да участват младежи от 18 до 29 години, а авторите на петте най-добри съчинения ще спечелят едноседмично пътуване до Азербайджан. Еесетата трябва да се предадени в азербайджанското посолство в София до 30 юни. А пътуването на наградените е предвидено за края на м. август, тази година.
През последните две-три години у нас бяха представени много изложби и организирани прояви, свързани с представянето на азербайджанското изкуство и култура.
В това предаване наш гост е Н. Пр. г-жа Наргиз Гурбанова, извънреден и пълномощен посланик на Република Азербайджан, с която продължаваме разговора за азербайджанското културно наследство и културния обмен между нашите две страни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50