Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Eфектът „Чернобил“

БНР Новини
Владислав Апостолов, Ива Дойчинова, Благой Иванов и Димитър Дринов (отляво надясно)
Снимка: Кирил Чобанов

Повече от 30 години след аварията в Чернобил, сериалът, посветен на катастрофата в атомната централа, провокира разгорещени дебати сред разнородна публика по цял свят.

Филмът повдигна множество и различни дебати - за допустимостта на творческата свобода в художествено произведение по действителни събития, за едни или други детайли от историята, за основанията на това американски екип снима филм за съветската действителност и пр. и пр.

Ефектът от сериала на НВО и майсторската възстановка на съветския бит от края на 80-те години доведе дотам, че млади „инфлуенсъри“ започнаха да се стичат в призрачния град Припят, за да си правят селфита.
Възможно е „Чернобил“ да постигна „радиационния си ефект“ защото настъпи чувствителната тема за лъжата в момент, в който всички ние се вълнуваме от размитите граници между истината и манипулацията.

Разговорът в „Нашият ден“ с кинокритика и издател Благой Иванов, журналиста киноман Владислав Апостолов и основателя на „Операция кино“ Димитър Дринов търси отговорите на тези въпроси.

Едно е сигурно, „Чернобил“ недвусмислено подчерта порасналото значение на сериалите и променените нагласи към този доскоро пренебрегван жанр, както и непомръкналата способност на киното да провокира, да поставя въпроси, да събужда размисъл и емоция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

85 години от рождението на Георги Заркин – поетът на съпротивата

На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..

публикувано на 03.04.25 в 11:13

Какво прави едно изкуство "кич"? Размисли чрез експозиция

"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..

публикувано на 03.04.25 в 09:55

Най-важните европейски сюжети, втъкани в гоблени

До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..

публикувано на 03.04.25 в 09:51

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29