Галерия „Аросита“ представя на своята публика новата изложба на художничката Леда Старчева, която не така често показва своите идеи и колекции, защото дълго премисля и търси различните, новите идеи. Така е и с изложбата „Олекотени версии“, като този цикъл от работи започва с участието си във Фестивала на съвременното изкуство в Благоевград преди няколко години. Това е колекция създадена изцяло от скулптурни творби, в които триизмерната пластика действа на възприятията в няколко посоки. Леда Старчева умее да наблюдава, да анализира, да търси взаимовръзката между нещата, които ни заобикалят и да ги пресъздаде по един елегантен и смислен начин. Пластиките са посветени на диалога между създаденото от човека – като сгради, машини, предмети от различен характер, неща, които с течение на времето се заличават, целенасочено разрушават, а природата настъпва и бавно или ги покрива – като забрава – или ги обновява. Знаем индустриалните руини в покрайнините на градовете ни, градските отпадъци от различно естество, които често провокират и дразнят сетивата си. Затова като че ли тези „Олекотени версии“, пластики в различни форми и състояния, се стремят да внесат някакъв порядък и хармония в живота ни.
Посетителят отново се уверява в това, че творчеството на Леда Старчева излъчва елегантност, интимност и изящество, в съчетание с енергията на формата, конструкцията и изразителността. Сякаш изразява своя копнеж да се противопостави на разрушението и въведе порядък не само в своето мислене и действие, но да го предаде и на публиката. Всяка пластика от бяло – гипс, пропит с плат въздейства с особената си форма, съгражда цялото – конструирано от отделни части, като някаква нереална игра. Затова заглавия като „Генератор“, „Охладител“, „Резервоар“, „Корпус“, „Агрегат“ стоят в противовес на тази белота и изящество, за да ни приканват да търсим хармонията и равновесието.
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg