Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво се използва темата за партийните субсидии?

Снимка: БГНЕС

Дебатът около намаляването на партийната субсидия продължава и през тази седмица. Държавните средства, отпускани за партиите, ще бъдат намалени – за това се споразумяха коалиционните партньори. Решението с колко и откога ще бъде взето до края на юли.

Според Явор Божанков от БСП – чрез темата за намаляването на субсидиите се отклонява общественото внимание от по-важни теми.
„В парламента вземаме решения под въздействието на емоциите, а решението трябва да се вземе на базата на сериозен анализ – коментира той за „Нашият ден“. – Не се предвижда закон за лобизма, в същото време се гласува премахване на партийната субсидия, което тика партиите в сивия сектор.“

„Всички са обединени около идеята, че субсидията трябва да бъде намалена, но с колко и как – това трябва да залегне в закона за политическите партии, а не всяка година въпросът да се решава на парче“ – изтъкна и Християн Митев от „Обединени патриоти“.
Според госта в студиото, политолога Ваня Нушева-Кашукеева намаляването на субсидията вкарва партиите в по-голяма зависимост от частно финансиране.

„Субсидирането на партиите е част от система – нужна е максимална прозрачност и отчетност, защото сега дори вътрешнопартийните кръгове не са наясно откъде идва финансирането.
За нея решението е във въвеждане на регресивна система на субсидия – с нарастването на подкрепата да намалява субсидията върху всеки глас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58