Наистина ли всяко куче над 5 килограма трябва да се разхожда с намордник? Породата на кучето ли определя характера му или собственикът носи отговорността за поведението му? – тези и редица други въпроси повдигнаха готвените промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност.
В студиото на „Нашият ден“ по темата разговарят журналистът Иво Тодоров и специалистът по обучение и рехабилитация на кучета Александър Георгиев, а по телефона се включва и Александър Сабанов, един от вносителите на закона от Обединени патриоти.
Гостите се обединиха около необходимостта от контрол и превенция след тревожните случаи на хора, нахапани от агресивни животни, както и около тезата, че поведението на кучето е в пряка връзка с възпитанието му.
„Много повече агресивни прояви може да видите у кучета по-леки от 5 кг, които априори се приемат за безобидни, а собствениците им не си правят труда да ги възпитават“ – изтъкна Александър Георгиев.
Александър Сабанов от Обединени патриоти подчерта, че промени в законопроекта преди второто му обсъждане трябва да има. И според него въвеждането на лимит от 5 кг. не е правилно, а по-скоро трябва да се говори за дребни, средни и големи кучета. Той подчерта, че и в момента има глоби за извеждане на големи кучета без намордник и повод, но тя не се събира и липсва контрол.
Според него регистрацията и чипирането са най-важни, а те са работа на конкретните общини, които неглижират задълженията си. Също така, той предлага въвеждането на глоба за стопаните, които изоставят кучета на улицата.
Всички са съгласни, че контрол и регулации трябва да има, но липсва яснота кой и как ще ги упражнява и какви ще са последиците за безотговорните собственици.
По всичко личи, че тази тема, която вълнува и засяга всички, ще продължи да се обсъжда. По този повод да направим едно уточнение: когато се говори за кучешки повод, ударението пада върху второто О - повόд.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg