За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ.
Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на възрастните.
В началото на разговора гостът дава добър пример за детски активизъм, в който бургаски ученици се обединяват в кампания за защита на блатното кокиче.
"Картината на детския активизъм у нас е много интересна и противоречива. От една страна, детското участие и съпричастността на децата в България са доста развити, от друга страна – изобщо не са развити", заявява Тонева.
По думите на експерта, причина за този парадокс може да се намери в социалистическото минало на Българя. При социализма включването на децата в обществено-масови прояви е част от публичния имидж на държавата. Затова и до днес се развиват училищни съвети, общински детски съвети, детски съвет към Държавна агенция за закрила на детето и редица други структури.
Тонева обръща внимание, че много често дейностите, които тези структури извършват, са формални и публични. Също така те са публично приемливи, добавя Тонева.
Например кампанията за защита на блатното кокиче се приема като смислено усилие и възрастните реагират с ентусиазъм. Всякакви детски дейности, насочени към глобалните климатични промени, обаче не се приемат така радушно. Смята се, че това са теми за възрастни.
Ноу-хау центърът за алтернативни грижи за деца е извършил картографиране инициативите на детския активизъм в България. Тонева заявява, че са описани над 160 структури и организации, помагащи на активизма да се случва.
"Полето е много богато, инициативите са страшно много. Повечето са насочени към това децата да заявяват мнението си по въпроси, които ги касаят", обяснява Тонева.
Много са дейностите, свързани с развиване на гражданската култура на децата, тяхното усещане за важна роля в обществото и в демократичните процеси. По-малките инициативи засягат градската среда, дарителски кампании, околна среда, защита на животни и растения.
"Преобладава мнение, че, ако попитаме децата какво искат да се случва в света, те ще отговорят, че искат никой да не ги занимава, да не ходят на училище и други подобни формулировки. Това е нагласа само в главата на възрастните. Децата нямат подобни идеи. Добре би било вместо да им приписваме мнение, да вярваме в техния потенциал, да им гласуваме известно доверие и да им дадем свобода", казва Тонева, според която децата изненадват със своите идеи.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..
Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък. Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..
Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...
Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..
Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg