На какво са готови тийнейджърите, за да бъдат интересни, забелязани и приети сред „готините“. В „Нашият ден“ ви предлагаме разходка из света на най-младите млади и разговор с психолога Гергана Крумова.
„Ако е по въпрос за работа бих се опитала да направя възможно най-добро впечатление, за да получа желаната позиция, но за всички останали ситуации смятам, че не е редно човек да представя себе си такъв какъвто мисли, че всички останали ще го харесат“, „Правя това, което на мен ми харесва! Хорското мнение много отдавна не ме вълнува“ – това са част от отговорите на въпроса „На какво сте готови, за да се харесате на другите?“
Все повече зачестяват случаите, в които млади хора загиват в опит да си направят опасно селфи. Оказва се, че селфитата са по-опасни от акулите и взимат пет пъти повече жертви. От октомври 2011 г. до ноември 2017 г. най-малко 259 души са загинали, правейки си селфита, а от акули – само 50 души. В „Нашият ден“ разширяваме кръгозора и се опитваме да намерим отговор на въпроса какво биха направили младежите изобщо, за да се харесат на останалите. Потърсихме ги на улицата, за да научим, а и за да чуем една конкретна история.
25% от запитаните в нашата онлайн анкета казват, че биха направили нещо по-специално, за да се харесат на околните. Готови са на повече търпение и смирение, на разнообразни неща в границите на здравия разум, за да направят добро впечатление. Останалите 75% заявяват твърдо, че не биха направили каквото и да било, за да спечелят одобрението на околните. На въпроса дали сте готови на нещо екстремно, само един от запитаните си признава, че би направил каквото и да било екстремно нещо, за да се хареса на околните. Всички останали казват твърдо „Не“. Случаите със смъртоносни селфита зачестяват, но по-голямата част от хората отричат, че биха направили нещо екстремно, за да бъдат харесани.
Познаваме ли всъщност съвременните младежи и различно ли е тяхното поколение от предишните – това ни казва Гергана Крумова, която работи като училищен психолог.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg