Пиесата „Две бучки лед“ на зам.главния редактор на програма „Христо Ботев“ и колумнист-сатирик на в. „Сега“ Весел Цанков със сигурност би изненадала онези, които го познават само в амплоато му на хуморист и шегаджия. Защото в нея ще срещнем много малко смешни моменти: блестящият диалог е по-скоро драматичен и печален, отколкото ведър и разсмиващ. Двама успели млади хора, съпруг и съпруга, празнуват 10-годишен юбилей от брака си и зад прекрасните коктейли и услаждащата вечеря изведнъж се изправят пред най-страшното, пред което може да се изправи човекът – пустотата. Оказва се, че зад лустрото на бита битието им е празно, бледо, равнинно и низинно; монотонно и скучно. Онова, което правят, не ги радва, връзката им е изчерпала заряда си и наистина те двамата, които първоначално са били живи въглени, днес са само две бучки лед, безстрастно дрънчащи в чашата на живота. Огънят гасне, огънят угасва и те се опитват по някакъв начин да го разпалят отново, но не им се удава. Ледът настъпва с неумолимостта на глад и изостря още повече сетивата им за пустинята в живота им. И тогава се случва нещо, което може би ще успее да спре този айсберг срещу съществуването, но… Но финалът е открит, Весел Цанков дава шанс на всеки, изправил се пред пиесата му, сам да си намери и избере нейното продължение. Докато той наблюдава с мъдрия си поглед…
Пиесата „Две бучки лед“ слушайте в неделя, 18 август, от 16 часа в рубриката „Неделен радиотеатър“.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg