Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С лодка през Атлантическия океан до Колумбия – пътешествие с кауза

Един млад човек, завършващ обучението си в Лондон и с мечти да стане режисьор на документални филми, пропътува разстоянието от Канарските острови до бреговете на Колумбия с обикновена платноходка, не само за да се запознае с далечната за нас Колумбия, но и да изпълни една своя мисия…

Двамата приятели –  Николай и колумбиеца Хосе започват пътешествието си по вода от Канарските острови, откъдето си организират мечтаното от тях пътешествие през океана. Това не е толкова просто – има култура на презокеанските стопаджии и е било свързано с много предварителни, съвсем не романтични задачи.

Николай Милев на презокеанската лодка. Снимка: личен архивСлед като достигат през океана бреговете на Колумбия, Николай Милев и приятелят му отиват в едно малко градче, за да подпомогнат майката на Хосе – Лусма в нейното начинание да събира млади хора на изкуството и да им предоставя условия и къща, където да творят. С това се е заел и Николай – да направи документален филм за Къщата, наречена Каса дел артисте, и чрез него да потърси финансова подкрепа за обучението на младите артисти.

Наред с това актрисата Лусма се опитва да помогне и на хората от няколко исторически индиански племена, които живеят близо до селото, но в най-високите части на планините Сиера Невада…

Нашият български приятел Ники е успял да види и да се запознае с хора от племената Коги и ми разказа за тяхната култура, която датира от почти 3 хиляди години… Разбира се, част от неговите впечатления от древните хора, почти незасегнати от съвременната цивилизация, са били запаметени и на видеоматериали.

След всички свои впечатления и огромен документален снимков материал на Николай му се случва едно голямо нещастие – по обратния пък към дома той е бил обран, изчезнала е и камерата му с всичките материали… Като начало е бил много разстроен, защото мечтата за филм за Колумбия и Каса дел артисте – тази мечта много се е отдалечила във времето. Но Николай се надява да се върне в Колумбия и да възстанови материалите, както да придобие и нови впечатления от тази част на света.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15