Довечера (9 септември) в Каменната зала на Културен център Двореца в Балчик е заключителният концерт на Music Campus Balchik, 2019 (1-10 септември). В последната фестивална вечер публиката ще се наслади на „Серенада“, опус 48 от Чайковски, „Симфония №10“ на Менделсон и „Екставаганца“ от Карел Босхоутен. Началото е в 20 часа, а входът е свободен за ценители, както впрочем бе на всички досегашни концерти в рамките на международния музикален форум. Това е шестото му издание. Създаден през 2014 година, фестивалът се провежда всеки септември в Двореца на румънската кралица Мария Единбургска в Балчик и включва майсторски класове по цигулка, виола и виолончело. Преди имаше и клас по флейта, а сега за пръв път – специалност оперно пеене, в която участват курсисти от 10 европейски страни, под ръководството на маестра Ирина Гавриловичи от Австрия. Останалите преподаватели са: Тула Халстром ( клавирен съпровод, Финландия), Марк Тоотен ( виола, Холандия), Стефан Хаджиев (виолончело, Франция/България), Карел Босхотен (камерна музика, Швейцария) и артдиректорът на фестивала Александру Гавриловичи (цигулка, Швейцария).
В три последователни концерта на Music Campus Balchik, 2019, на сцената на Каменната зала в Двореца се изявиха и преподавателите, и техните 33-ма възпитаници. Във фестивалния афиш бяха включени рядко изпълняваните „7 романса по поеми на Блок“ от Шостакович. Зрителите аплодираха „Хризантеми“ на Пучини, „Миниатюри“ на Дворжак и серенадите на Бетовен. Майсторският клас по струнни инструменти на Music Campus Balchik събра оркестър от възпитаници на Националната музикална академия и на българските музикални училища. „Целта на организаторите от швейцарското сдружение „Култура край границата“ е да се даде шанс на младите творци за срещи и изяви, както и стипендии за участие в това музикално събитие“ – казва директорът на сдружението Жасмина Щалдер.
„Не случайно за домакин е избран затвореният комплекс на Двореца в Балчик, който предразполага към вдъхновение, творчество и съзерцание. Благодарение на гостоприемството на това уникално място, превърнато в културен център, младите таланти отново се връщат тук и пазят хубави спомени от работата си в кампуса“ – допълва Жени Михайлова, директор на Държавен културен институт „Културен център Двореца“, с чиято подкрепа вече шеста година съществува Music Campus Balchik.
Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..
Всички познават Василка Андонова като една от най-харизматичните и усмихнати певици. Талантлива, завладяваща, добронамерена, приковаваща вниманието, тя носи не само красотата на трънската песен, но и характера на трънчани. Снимките са предоставени от семейството на Василка Андонова
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg