Европейският форум в Алпбах събра през август 5 000 участници – политици, учени, експерти, журналисти и студенти от цял свят, за да дискутират темата: „Свобода и сигурност“. Форумът в Алпбах се провежда от 1945 г. и цели не само да анализира настоящите развития и движещи сили в света, но и да предостави нови перспективи.
Авторът на „След бягството“, „Кучешки времена“, „Събирачът на светове“, „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ Илия Троянов беше един от говорителите и менторите на форума.С писателя се срещнахме там, в Алпбах – най-красивото място в Австрия според национално допитване до австрийците.
С Троянов разговаряме за ренесанса на утопичните идеи, за свободата и нейните законови ограничения в демократичните държави, за интелектуалната защита и самозащита, за въвеждането на нови репресии към индивида в името на сигурността на обществото.
В първата част на разговора с Илия Троянов обсъждаме настоящето и бъдещето на Европейския форум "Алпбах", говорим за едновременната липса на информация и за прекаления достъп до нея, за развитието на собствени филтри за информация, за защитата от манипулация, за това как прекалените мерки за сигурност ограничават индивидуалните свободи, а също и за това дали е истина, че където има по-голяма социална справедливост, там има по-малко престъпност.
Истерия за сигурност, полицейска държава и ограничаване на гражданските права“ (2009 г.), а самият Троянов пише: „Една авторитарна държава може да задуши всеки протест в зародиш с помощта на закони, които днес се гласуват с привидното обяснение, че ни защитават. Съпротивлявайте се. Все още не е късно.“ 10 години след публикуването на тази книга в Германия и 9 години след излизането ѝ на български език питам писателя Илия Троянов дали вече не е станало късно да се съпротивляваме срещу посегателствата над свободата ни.
В последната част на разговора ми с писателя Илия Троянов обсъждаме смисъла и ползите от обществени дебати като Европейския форум Алпбах, какво става, когато се срещат интелектуалци и политици, гарантира ли се свободата от държавата или тя е винаги резултат от борбите на различни части от обществото.
Питам Илия Троянов далив крайна сметка не са безсилни всички мерки, обещаващи ни сигурност, дали съвсем скоро няма да свършим всички като героите на Джордж Оруел в „1984“ и могат ли изкуството и литературата да направят това, което политиците не могат.
Кой е единственият път за промяна на сегашния свят според Илия Троянов.
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg