Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските училища по света се борят за съхранението на българския език и българското самосъзнание на децата, родени извън България

Снежина Мечева и Нина Цанева в студиото на „Нашият ден“
Снимка: Росица Александрова

Учебната година в България започна преди дни, но не бива забравяме и за стотиците преподаватели по роден език в българските училища зад граница, които също отвориха врати, макар и по различно време.

Как българските училища по света се борят за съхранението на българския език и българското самосъзнание на децата, родени извън България, кои са каузите, които защитават и докъде стигна битката за признаването на българския език като матуритетен? – това бяха въпросите, които зададохме в студиото на „Нашият ден“ на Снежина Мечева - говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина, която ни гостува след края на годишната конференция и общото събрание на АБУЧ.

В разговора се включиха и Зорница Гоган – училищен ръководител на българското училище „Азбука“ в Дъблин в двуезична Ирландия, Боянка Иванова – член на УС на АБУЧ, основател и директор на българското училище и културен център „Джон Атанасов“ в Чикаго, щата Илинойс, като и българският евродепутат Ангел Джамбазки.

„Превземаме щат по щат като на въстание“ – сподели Боянка Иванова по повод признаването на българския език като матуритетен в 10 щата на САЩ.

Повече можете да научите в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23