Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гарард Конли се завръща в България със „Заличено момче“

БНР Новини
Гарард Конли на премиерата на филма по книгата му "Заличено момче"
Снимка: Гарард Конли, Заличено момче / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският писател Гарард Конли се връща там, където историята на неговото „Заличено момче“ е започнала да придобива образа на книга, а именно – в България. На 6 октомври тазгодишното издание на „CineLibri” ще ни срещне с писателя, мемоарната му книга и нейната екранизация.

От известно време насам „Заличено момче“ вече може да бъде намерена у нас на български език. Историята на 19-годишният Конли, който тръгва на тежко пътуване в търсене на себе си, говори за конверсионната терапия в Америка.

Освен писател, Гарард Конли е и ЛГБТ активист. Той пише и говори за онези неща, за които повечето предпочитат да замълчат. Неслучайно „Заличено момче“, която е писана по време на престоя му в България през 2016 г., е преведена на повече от десет езика и е филмирана под режисурата на Джоуел Еджертън. В момента Конли живее в Ню Йорк със съпруга си и работи над първия си роман. Скоро обаче ще е в България и ще говори отново за опитите да се заличи самоличността на човек.

До началото на „CineLibri“не остава много. Срещата с автора предстои, но преди това можете да научите повече за историята на неговото „Заличено момче“ от Николета Габровска – изпълнителният директор на Фондация Single Step, които стоят в основата на това Конли да бъде преведен и издаден на български език.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от спектакъла „Разстоянието“ от Тиаго Родригес

Пилзенският международен фестивал и новите тенденции в театралното изкуство

33-то издание на Международния театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен предложи на публиката и критиката поводи за размисъл върху едни от най-значимите заглавия от чешкия театър и международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът проф. Калина Стефанова, преподавател в НАТФИЗ..

публикувано на 12.10.25 в 10:05
Проф. Кристиян Банков

30 години семиотика в Нов български университет

Тази година в Созопол се проведе международна конференция "Изкуствена и естествена креативност" посветена на 30 години Ранноесенна школа по семиотика, към Нов български университет в България. Лектори на конференцията бяха утвърдени световни имена като проф. Масимо Леоне – преподавател по визуална семиотика и психология на комуникацията, както и..

публикувано на 12.10.25 в 09:40
Проф. д-р Здравка Василева

Viva l’Accademia гостува в Рим

До 16 октомври в галерия "България" на Българския културен институт - Рим може да бъде разгледана изложбата Viva l’Accademia, която представя селекция от творби на преподаватели от Националната художествена академия в различни направления на визуалното изкуство – живопис, графика, скулптура, плакат, илюстрация, текстил, керамика, дигитални изкуства и..

публикувано на 11.10.25 в 08:35
Станислав Лем

Фантастика и сатира в "Академия комика"

Неделното издание на " Академия комика " , литературния салон на редакция " Хумор и сатира " , е посветено на Станислав Лем, блестящият полски писател. Роден в Лвов през 1921, Лем е сред най-знаменитите писатели-фантасти в света, с милионни тиражи и преводи на десетки езици.  Вероятно най-популярен е романът му "Соларис", но творчеството..

публикувано на 10.10.25 в 16:35

Балканският човек в чакалнята на живота

Най-новото заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е "Пак плаче, но този път от щастие" на един от най-популярните сръбски драматурзи, сценаристи и романисти Новица Савич. Премиерата е на 10 октомври и е режисьорски дебют на актьора Явор Борисов. Една комедия, написана с драматургично майсторство и несъмнено познаване на..

публикувано на 10.10.25 в 16:23