Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честването на делото на Евлоги и Христо Георгиеви продължава в Букурещ

| обновено на 16.10.19 в 11:31
3
Корица на книгата “Евлогий и Христо Георгиеви - Живот и дейност” от проф. Христо Глушков

През този месец фондация „Евлогий и Христо Георгиеви” и Инициативният комитет в Карлово за отбелязване на 200 години от рождението на Евлоги Георгиев и 195 години от рождението на Христо Георгиев стартираха поредица инициативи, посветени на годишнината на тези най-големи благодетели в българската история. Братята са дарили не само 6 млн. златни лева и терени за изграждането на Софийския университет, но и повече от 2 хиляди стипендии за образование, средства за изграждане на техническо училище, болница и фабрика в Карлово, както и за издръжката на десетки училища, болници и читалища в цялата страна и извън нея. 

В Карлово бяха раздадени вторите национални награди за дарителство на името на братята Евлогий и Христо Георгиеви.

В категория „Образование“ бяха отличени доц. д-р Теодор Седларски от Софийския университет „Климент Охридски“ и писателят Илко Минев, в категория „Дарителство“ статуетки получиха принцеса доктор Теофана фон Саксен и пловдивският предприемач Любозар Фратев, а в категорията „Бизнес“ беше награден бизнесменът Лилко Бочев от Карлово.

За двамата братя се знае малко, дори и в учебниците по история те са само бегло споменавани и като че ли почти забравени и премълчавани.

Например на входа на разкошната концертна зала в Букурещ – Атинеума, стои паметна плоча с имената на двамата братя, замазани в момента, за съжаление. Евлоги и Христо Георгиеви даряват средства за изграждането на тази зала, както и за доизграждането на Букурещкия държавен университет. Били са най-големите търговци на Балканския полуостров, търгували от Англия до Египет и Русия, като в дейността си първи въвеждат използването на телеграфа. Всъщност двамата братя създават основите на българската икономика още преди да е съществувала българската държава. Най-големият им принос обаче е, че с дарителството си те налагат образованието и предприемаческия дух като формула за успеха на младите хора в България.

В българското дружество в Букурещ неотдавна се състоя предпремиерата на първия пълнометражен документален филм, посветен на делото им, с режисьор проф. Михаил Мелтев и сценарист Влади Киров. Любопитно е, че за създаването на филма по инициатива на екипа му е бил дигитализиран целият букурещки архив на Евлоги и Христо Георгиеви, представляващ около 20 хиляди страници, за разлика от българския, който дори още не е картотекиран. Българската премиера на лентата предстои по време на фестивала „Златен ритон” в края на месеца. На премиерата в българското дружество в Букурещ Нина Цанева разговаря с Христо Тучев – председател на фондация „Евлогий и Христо Георгиеви”, с чиято подкрепа е реализиран филмът.

Защо трябва да помним двамата братя и какво прави фондация „Евлогий и Христо Георгиеви” за незабравата на тяхното дело – нека чуем разговора:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков от СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разказва какво представлява фалшивата информация в епохата на постистина. В предаването "Нашият ден" той предоставя ценни насоки за предпазване от..

публикувано на 25.06.24 в 10:01