Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поход на свободата срещу трафика на хора

Обадете се, по-добре да реагирате пресилено, отколкото да пропуснете да помогнете

БНР Новини
Снимка: А21 България

Трафикът на хора е зловеща реалност, за която смятаме, че се случва някъде далеч от нас. Приемаме, че животът ни се е сложил така, че рискът да бъдем отвлечени, подмамени от фалшива обява за работа или от близък човек за нас не съществува.

По болезнената тема за трафика на хора в студиото на "Нашият ден" Любомира Константинова разтоваря с Мартин Стефанов от фондация А21.

Според тревожната статистика "Над 40 милиона души по света в момента са в трафик, като средната възраст на жертвите е 12 години – каза Стефанов.

Няма континент, няма раса, няма страна по света, която да не е засегната от тази форма на съвременно робство.

Образованието или по-високият социален статус не са гаранция, че ние, наши близки, колеги, съседи ще останем недосегаеми.

Само 1% от жертвите биват спасени. Но това не означава, че сме напълно безпомощни" – каза Мартин Стефанов.

Национална телефонна линия за борба с трафика е 080020100. Тя може да се избира безплатно от всяка държава-членка на ЕС. 

Там можете да се обадите, ако попаднете на обява за работа, а не сте сигурни в работодателя. Също така, ако имате съмнение, че сте станали свидетел на трафик – обадете се. 

"По-добре опасенията ви да излязат преувеличени, отколкото да пропуснете да помогнете" – обясни Стефанов. 

Фондация А21 е част от международна мрежа, която има свои представителства в 14 държави по света.

Във връзка с Европейския ден за борба с трафика на хора (18 октомври) и подкрепа на Национална комисия за борба с трафика на хора и Български младежки Червен кръст - София фондация А21 организира за 6 пореден път Поход на свободата. Тази година на 19 октомври.

В Похода на свободата ще се включат 26 български града и ще станат част от глобално събитие, което се провежда ежегодно в повече от 450 града в над 50 държави по цял свят и с това се превръща в най-голямата и значима инициатива в подкрепа на жертвите на трафик на хора в света.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свещените образи в храма, или какво трябва да знае всеки иконописец?

На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..

публикувано на 04.11.24 в 09:11
Валентин Вълканов

Валентин Вълканов: ГЕРБ е партията, която унифицира модела за взаимоотношения на битово ниво

В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..

публикувано на 04.11.24 в 09:05

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30