Чешката авторка Тереза Боучкова, която гостува у нас, е родена в годината на петела по китайския календар в семейството на Павел Кохоут (на чешки kohout означава петел).
След няколко завъртания на цикъла годината на петела отново застига авторката и се превръща в повратен момент – тя преживява разрив на отношенията си с децата, творческа криза и криза на средната възраст.
"Годината на петела" е храбра книга, защото показва едно различно лице на родителството. Приемаме майчинството за свещен атрибут на жената, родителството за хармонична връзка, а осиновяването – за благороден жест. В романа на Боучкова – двете ѝ осиновени деца са от ромски произход и когато достигат пубертета, започват да вземат дрога, разрушавайки семейството.
Боучкова пределно честно разказва собствената си история, осмелявайки се да взриви представи и образи, които сме приели за даденост и като хора, и като общество.
До написването на романа Боучкова има редица литературни опити, но продължава да е известна като дъщерята на големия дисидент Павел Кохоут. 20-годишна, тя подписва "Харта 77" – в която се настоява за спазване на човешките права. Кохоут е прогонен в чужбина и дълги години живее в Австрия, а Боучкова страда от репресиите и тормоза на властта, забранено ѝ е да учи, работи като чистачка и в същото време се опитва да създаде семейство.
Със съпруга си осиновява първо едно, а после още едно момче, а след това ражда третия си син. В романа са засегнати и отношенията на Боучкова с баща ѝ, известна публична фигура, както и с Вацлав Хавел, с когото майка ѝ е имала връзка след развода си.
След написването на книгата и двамата я съветват да промени някои неща, да спести други и да мълчи за трети, баща ѝ дори спира да ѝ говори за 20 години. Така че успехът и читателската популярност на този роман-изповед идват при Боучкова на висока цена.
"Годината на петела" се радва на широк читателски интерес, но не получава критическото признание. Тя руши образи и стереотипи, събаря икони и подвига въпроси.
Боучкова е надарен писател с богат и наситен стил, пишейки за кризата и кризите, които я връхлитат, тя преплита отчаянието и чувството за безизходност с ирония и надежда.
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър (или един оперен режисьор) изпълнява задълженията си. "Опера на площада", "Музи над водата", "Опера в парка", "Опера на върховете"... Как нещата се превръщат в мисия? Акад. Пламен Карталов ,..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg