Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Митов: Разделението в БНР ще се преодолее с диалог и разговори с аргументи

Снимка: Ани Петрова

"Разделението в БНР ще се преодолее с диалог и разговори с аргументи". Това заяви и.д. генералният директор на БНР Антон Митов в предаването „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“. В четвъртък (17 октомври) Съветът за електронни медии назначи за временно изпълняващ длъжността генерален директор на БНР Антон Митов, досега директор на "Архивен фонд" на общественото радио. Митов ще изпълнява длъжността до избиране на нов генерален директор, което трябва да стане до 3 месеца след освобождаването на Светослав Костов от длъжността.

"Разделенията идват повече от профсъюзите – всъщност и двете страни са прави, ако мога така да се изразя дипломатично. От едната страна профсъюзите се грижат повече за социалните неща на колегите, докато от другата страна малко отидоха в по-политическо измерение. Иначе като цяло нещата са по-спокойни", каза Антон Митов и постави акцент върху бюджета:

"Имаме тежка работа. Предстои да се приеме бюджетът за следваща година, договорите с продуцентските и изпълнителски права, съавторските права. Не съм запознат още и с бюджета до края на годината".

И.д. генералният директор заяви, че не е срещнал отпор от страна на Управителния съвет на БНР, наследен от предишния генерален директор Светослав Костов: "На първата ми среща с Управителния съвет не усетих съпротива и нежелание на колегите да работят с мен". 

Митов изказа задоволство, че радиото е успяло да си запази музикалните състави. Но изрази съжаление за размера на бюджета: "Проблемът винаги е бил и ще си остане бюджетът. Бюджетът, за съжаление, е като за малко по-бедна страна в ЕС".

Запитан за конкурса за директор на "Хоризонт", Митов отговори:

"Аз там търся човек. Разбрахме се засега. Ще го вземем това решение с УС на БНР и няма да продължаваме рекламата за конкурс за директор на "Хоризонт". Имам предвид, ще разбера, имам среща с един колега, който може да умиротвори ситуацията и да изкара поне тия три месеца, докато се избере или намери подходящ човек за програма "Хоризонт", която е лицето на БНР."

Антон Митов подчерта, че ролята на общественото радио е да помага, да образова хората, да разяснява. И ако може на достъпен език: "И другото е – трябва да се превърнем в национално обществено радио. Още не се изпълняват функциите на обществено радио, както на мен ми се иска. Повече разговори да има – особено във втората програма "Христо Ботев" – дискусии на сериозни философски, художествени, може и политически теми."

Антон Митов работи в БНР от 1977 г. и кариерата му е свързана основно с програма „Христо Ботев“. Бил е автор и водещ на серия от предавания, сред които "Как си ти?", "Антон Митов шоу", "Хоризонт на вълните на младостта".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39