Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лука Велчов, пазителят на българщината в Букурещ

5
Българската делегация за честването на 200-годишнината от рождението на Евлоги и 195-годишнината на Христо Георгиев пред мавзолея в Букурещ.
Снимка: Личен архив на Лука Велчов

Лука Велчов е радетел за съхраняване на българската памет и пазител на българщината в Букурещ. Той е българин от Стар Бешенов с корени от Чипровско, дългогодишен председател на българската общност "Братство" в Румъния, сега председател на Демократичния съюз на българите в Румъния, един от най-достойните представители на българската интелигенция в северната ни съседка. Главният герой в "Нашият ден" Лука Велчов е и гид на българската делегация по отбелязването на 200 години от рождението на Евлоги Георгиев и 195 години от рождението на Христо Георгиев. 

Братята Евлоги и Христо Георгиеви – банкери, търговци, арендатори, меценати и дарители – допринасят за науката, изкуството, икономическото развитие на България и на Румъния. Героите на Лука Велчов – двамата братя "дето направиха много и за българи, и за власи, и за македонци" – не само са дарили прословутите 6 млн. златни лева и терена за построяването на Софийския университет, не само са най-големите търговци на Балканския полуостров, въвели първите иновации в бизнеса (използването на телеграфа). Братята Евлоги и Христо Георгиеви са били едни модерни хора успяват да основат българската икономика още преди да се създаде българската държава. А най-големият им принос е, че налагат образованието и предприемаческия дух сред младите хора като формула за успеха в България.

Проф. Велчов си спомня: "Аз съм основател на първото българско дружество след събитията от декември 1989 г. На 31 декември 1989 г. се събрахме 31 души и създадохме първото българско дружество в Румъния. Тръгнах към Банат след събитията в Тимишоара, беше страшно, проверяваха документите, много сняг валеше... вървях пеш през нощта... Обикалях и търсех къде има православни българи. Открих към 70 села. Основах 53 дружества за около месец и нещо. Бях включен в първия временен парламент на Румъния и обикалях – Влашко, Южна Молдова, Добруджа... Обединих всички организации под името "Братство". През февруари дадох румънската държава под съд, за да ни обезщетят и да ни върнат терена, където беше българското училище и българската църква "Св. св. Кирил и Методий". 

Ето какво разказа Лука Велчов за мавзолея на братята Евлоги и Христо Георгиеви:

"Има 4 хубави бюста – това са четиримата евангелисти, имало е и хубави свещи от бронз, но те са изчезнали. На входа има емблема от бронз, вътре може да се служи служба, имало и икони, самият гроб е покрит с бронзова плоча – около 500 кг. Вляво има барелеф на Христо, вдясно – на Евлоги. Има емблеми и на тях – текст: "И му изгря истинската светлина."

За това какво се случва с мястото, където е бил гробът на Раковски, Велчов сподели:

"През 1942 година по настояване на акад. Михаил Арнаудов земните останки на Георги Стойков Раковски са преместени в Котел. Остана само надгробният паметник – а той беше много интересен и красив. Понеже бяха материално принудени, наследниците на Никола Балкански се явиха в българското царско консулство през 1936 г. с молба да получат 800 леи, колкото е дал дядо им. Отказаха им. И се намери един полковник, който им е дал 24 000 леи – така изчезва този надгробен паметник."

Лука Велчов призова с горчивина:

"Аз нямам вече никакво доверие, защото 71 години постоянно правя всяка година писмени и устни предложения до институции. Ето сега през март свещеникът и посланикът съобщиха, че ще започне строеж на българска църква и на български културен център. Но те загубиха българското училище, което беше собственост на организацията на живеещите в Букурещ българи, а не на българската държава."

Има хора, общуването с които те въздига. Един над 90-годишен човек с фино присъствие и очарование, който е запазил своя жив дух, несекващ патриотизъм и желание да пази историята и следите ѝ – независимо дали са в България, или са в Букурещ. 

Снимките са от личния архив на Лука Велчов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30