Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите на програма „Христо Ботев“ - „Златният будилник“

| обновено на 01.11.19 в 18:49 БНР Новини
13
Снимка: Ани Петрова

Денят на народните будители е и празник на програма „Христо Ботев” на БНР. Програмата за култура и образование раздава на днешната дата своите годишни награди „Златният будилник”. Те се присъждат за всеотдайна работа, будителски дух и духовна подкрепа за националната програма за култура, музика и образование. Носители са журналисти от програмата и хора, свързали с нея професионалната си съдба. 

В Първо студио на Българското национално радио се проведе церемонията по връчването на наградите "Златният будилник".

"Златният будилник" за журналистика бе даден посмъртно на дългогодишния водещ и редактор в "Артефир" Александър Михайлов.

"Александър Михайлов е един от популярните гласове на БНР, дългогодишен член на СБЖ и успешен водещ на много културни предавания по програма „Христо Ботев“. Той беше високо ценен от колегите в Радиото не само заради професионализма, но и заради неговите човешки качества. Като отговорен редактор и водещ на предаванията „Артефир“, „Какво се случва“, „Време и половина“, „Радиоенциклопедия“, „Авторът и неговата публика“, „Светофар“ и др. Александър беше и си остава един от труднозаменимите журналисти в редакция „Култура“ на програма „Христо Ботев“. Той беше екипен играч, затова и повечето от наградите, на които е носител през годините, са завоювани съвместно с колегите му от предаването „Артефир“, на което той посвети по-голямата част от краткия си, за съжаление, живот: „Христо Г. Данов“ – двукратно, Годишната награда на СБЖ – 2017, „Награда за принос към културата“ от Столична община – 2018 г. и др. Сашо, както всички го наричахме, не беше от хората, които говорят за себе си, и малцина знаеха за неговата успешна театрално-драматургична дейност. Но многобройните интервюта, предавания в БНР и незабравимите творчески срещи в ефира, са ярка илюстрация за несъмнения му принос към изкуството на културната радиожурналистика. Онова, с което Александър Михайлов беше различен от другите журналисти и водещи, е умението му да открива за слушателите хора от света на изкуството, които не са постоянно осветени от прожекторите и с присъщия само за него непринуден маниер на разговор в ефира да „извади“ наяве стойностното, изключителното в тях. Благодарение на това му режисьорско умение от едно най-рутинно интервю да създаде друго пространство, Александър Михайлов даде възможност на много талантливи хора да споделят с широката аудитория слушатели своите ценни размисли за времето, в което живеем, за театралното, музикалното и филмовото изкуство", каза Дарина Маринова, водеща в "Артефир", която прие наградата от името на близките на Александър Михайлов. 

В категорията за музикално редакторство бе отличена Цветославия Бахариева.

Наградата "Златният будилник" за звукорежисура бе присъдена на Гергана Драмалиева.

За екип или предаване наградата получи екипът на "Мрежата" – Михайлина Павлова и Николета Атанасова.

"Златният будилник" за сътрудничество получи литературен клуб "Перото" към НДК. Председателят на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков прие наградата от директора на програма "Христо Ботев" д-р Кирил Калев.

Церемонията беше озвучена от прекрасните изпълнения на първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика квартет "Светоглас" – Даниел Спасов, Милен Иванов, Виктор Томанов и Станимир Иванов – които разкриха на гостите тайнството на българската полифония.

Радиото има способността да буди – буквално и метафорично, да свързва България, правейки видими усилията на хората на духа от цялата страна. Програма "Христо Ботев" има привилегията и отговорността да се радва на взискателна публика, на будната, невидима общност слушатели, които, по думите на заместник главния редактор Весел Цанков, са нещо като "нещатните служители" на "Христо Ботев". 

Любомира Константинова разговаря с Румен Леонидов, носител на наградата „Златният будилник“ през миналата година, за празнуването на духа, за значението на програмата, както и за това кой буди будителите на съвременна България. 

Весел Цанков отбеляза значението и ролята на "Христо Ботев" в създаването и удържането на висок професионален стандарт и обяви тазгодишните носители на "Златният будилник“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41