Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хората, които променят България“ – вдъхновение за всеки ден

БНР Новини
Даниел Пенев, Маргарита Доровска, Бистра Иванова, Ива Дойчинова и Венелин Добрев
Снимка: Здравко Петров

„Хората, които променят България“ е сборник с портрети на хора, за които не чуваме толкова често, тъй като не са депутати или министри, но всъщност са доста по-важни, защото бавно, постепенно, но упорито променят страната ни към по-добро.

Героите на книгата са 30 на брой (с това не се изчерпват способните хора у нас) - и са точно колкото са годините на прехода.

В студиото на „Нашият ден“ гостуват авторът на книгата Даниел Пенев и трима от представените в нея личности – Маргарита Доровска от музея „Дом на хумора и сатирата”, Венелин Добрев, „Успелите” и Бистра Иванова от „Мулти култи колектив”.

„И като става дума за промяна - тя не е непременно нещо радикално, напротив, понякога повратните точки идват вследствие на малки, но решителни и последователни стъпки в добрата посока. Промяната винаги започва от теб. На България не й трябват супергерои, трябват малки неща всеки ден. Понякога промяната идва с това да изметеш пред блока и да поздравиш съседите си“ – казва Венелин Добрев.

Маргарита Доровска, която е завършила куриране на съвременно изкуство в Кралския колеж по изкуствата в Лондон, е директор на Дома на хумора и сатирата в Габров. Тя оценява мащаба на промените, настъпили след 1989 г., но и дава висока оценка на направеното от предшествениците й, начело със Стефан Фъртунов, който създава и развива Дома на хумора. За нея Габрово е градът с най-вълнуваща история в България.

„Хората не си дават сметка, че понякога не е важно да създаваш алтернатива, а да работиш върху основата" – казва Доровска, разказвайки за работата си.

Бистра Иванова стои зад "Мулти култи колектив", които от 2011 организират кулинарни събития, на които се представят мигрантските общности у нас. Споделянето на храна и традиция е прекрасен начин да опознаеш другия, да надникнеш в културата му и да се поотърсиш от предубежденията си.
Бистра се занимава с каузата на чужденците от 2010 г., професионалният й път се развива от доброволец, през координатор проекти, мениджър проекти и т.н.

Във втората част на разговора събеседниците посочват своите фаворити сред останалите 30 герои на книгата.

Чуйте разговора, който вдъхва надежда, че България дава възможност за развитие на способните си млади хора и извън колцентровете в големите градове, че има добри неща, които предстои да бъдат направени за първи път, а и такива, които ще бъдат поправени към по-добро.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40
Елена Шагай

Миграция, медицина и сладкарство: Историята на Елена и нейния нов живот в България

Днес в предаването "Мигранти с таланти" ви представяме вдъхновяващата история на Елена Шагай, която пристига в България преди пет години от Украйна. Елена идва тук, водена от любовта към своя български съпруг, когото тя с топлота нарича "най-прекрасният мъж на света". По образование, тя е лекар вирусолог, но заради езиковата бариера така и не успява да..

публикувано на 27.09.24 в 13:09
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдебната практика на Съда на ЕС

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това издание съдия Марияна Кънчева  се опитва да синтезира важните процедурни промени,..

публикувано на 27.09.24 в 12:15

"Нощта на учените" събира артисти и учени в магически светове

Европейската нощ на учените е събитие, което традиционно се провежда в над 300 града в Европа и света. Поредното му издание, както обичайно, се състои в последния петък на септември. Днес, на 27 септември, посетителите на Националния природонаучен музей при БАН ще имат възможността да се срещнат с д вама орнитолози, двама палеонтолози, един артист и..

обновено на 27.09.24 в 12:08