Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на металурга – кои са предизвикателствата пред бранша

Честит празник!

Снимка: БГНЕС

Професионалния празник на металурзите е обявен с постановление 827 на Министерски съвет от 19.11.2001 г. – тогава се е отбелязвала годишнина от първата копка на завод „Стомана“ – Перник.

Това е възможност да бъдат отбелязани не само успехите, но и да поговорим за това какво се случва с този важен за икономиката бранш – сега в 21 век, когато историята на старите леярни, свързани с тежък физически труд, вече отшумява; когато идва Индустрия 4.0 и се говори за дигитализация на бранша.
В „Нашият ден“ водещата Нина Цанева разговаря с инж. Румен Цонев, главен изпълнителен директор на една от големите металургични структури в страната, и Георги Апостолов, директор планиране и IT мениджър на един от големите производители на алуминиеви продукти в страната, които отбелязват днес и 20 години устойчиво развитие.

Инж. Румен Цонев разказа за историята на българската металургия и нейното непрекъснато развитие. И още:
„Индустрия 4.0 –това е четвъртата индустриална революция, която залага на управление на процесите през интернет, чрез изкуствения интелект, на това което дава възможност човечеството да мине на едно по-високо ниво на развитие. Металургията, в частност производството на цветните метали и изделия от тях, е в основата на възможността да се случи технологичната революция.
В Европейския съюз искаме да постигнем високо ниво на използване на чистата енергия, но тя може да се съхранява само благодарение на металите и изделията произведени от тях.
В България в металургичната индустрия в момента пряко заети са около 15 000, а косвено още 50-60 хиляди.“

„Единствения начин да сме конкурентно способни е да се подобряваме. Индустрия 4.0 прави процеса на производство прозрачен, лесно анализируем и може да се реагира бързо, може да се види къде губим, къде са предимствата ни.“ – сподели Георги Апостолов и посъветва – „Бранша на металургията е по-инертен. Мисля, че българските фирми леко изостават от световните тенденции.
За да са конкурентно способни трябва мениджмъта на фирма да разбере как може въвеждането на новите технологии в производството ще създаде предимство пред опонентите на пазара. За изпълнението в България има много добри IT специалисти.“

Днес ще бъдат връчени дипломи и парични награди на изявени студенти в учебната дейност от Химикотехнологичения и металургичен университет, Техническия университет – София и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39