Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Изгубената овца" на Стефан Лютаков

7
Снимка: галерия „Арте“

„Още когато се появи на художествената сцена Стефан Лютаков прикова вниманието ни с категоричната си провокативност спрямо установените форми и с амбицията да заговори на свой собствен език… Така продължи през годините – разширявайки диапазона на творческите си възможности и отивайки все по-дълбоко в себе си…“ С тези думи доцент Ружа Маринска откри изложбата на художника Стефан Лютаков, в галерия „Арте“ и може да бъде видяна до 19 ноември. Художникът от 14 години не бе показвал в столицата своите произведения.

Изложбата се нарича „Изгубената овца“ и в повече от творбите в залата виждаме под различна форма и вграждане овчици в ред или щъкащи насам-натам, вдъхновени от известната евангелска притча от поучителния разказ за Христос. Оказа се, че името на една от творбите „Изгубената овца“ може да обобщи прокрадващата се нишка в цялата експозиция за паралелния истински свят, за представите му за живота като едно цяло, и най-вече за причините да се живее.

Този скулптор има удивителното умение да създава в работите си една амалгама от всякакви природни същества – риби, мравки, цветчета, малки неща, които наблюдава и създава един особен свят, една пулсираща топка от природни форми и силен емоционален привкус. Това ни кара да бъдем винаги заинтригувани от неговите произведения. заглавията на творбите в изложбата говорят за това – „Раят“, „Самозапалилата се жена“, „Наклонен пейзаж“, „Човек с цветя“, „Тайната вечеря“ – една удивително въздействаща с находката си като форма творба, „Риби и сърца“, „Летен дъжд“, „Завързани животни“.

В последно време Стефан Лютков е завладян от един материал, който е усетил като свой и особено изразителен. Това е покритата с ръжда стоманена ламарина, която той оставя на двора си в ателието на дъжд и слънце, за да се получи особената патина, след което крои, режа, заварява и върху която нарежда различни образни авторски знаци.

И накрая отново думи на Ружа Маринска, които потвърждават таланта и смисъла на това голямо изкуство: „В днешната своя зрялост Стефан Лютаков е запазил вкуса към игрите на детското въображение и в същото време неговите визуални метафори ни отпращат към дълбини за смисъла на битието“.

Снимки Ани Петрова, БНР, галерия "Арте"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46