Съхраняваните днес в Столична библиотека книги са над 1 200 000 тома, от които 250 000 са на чужд език.
600 000 са посетителите годишно в Столичната библиотека, а над 480 000 книги се заемат от читателите всяка година.
На 24 октомври Столична библиотека навърши 91 години. В този ден Библиотеката посрещна 57-хилядния си читател, а само в този ден над 800 души станаха нови читатели на Столична библиотеката и получиха своите годишни читателски карти.
На 24 октомври 1928 година кметът на София, ген. Владимир Вазов, с разпоредба съобщава за създаването на общински музей с три отдела: музей, библиотека и архив, а фактическото откриване на библиотеката става през лятото на 1929 г. на площад „Славейков“ № 9 в малък тъмен салон от около 70 квадратни метра, в който на първо време трябва да се помещават библиотеката и читалнята с 18 места.
Първият директор на Столичната библиотека е Коста Вълев, уредник на Общинската библиотека и музей.
От 1995 г. библиотеката е юридически самостоятелна организация на Столична община.
Освен централата на площад "Славейков" Столичната библиотека има три филиала: „Сердика“, „Люлин“ и „Студентски град“. В централната сграда на библиотеката се помещават Детски център, Американски център, Корейски кът и Руски център.
В Столичната библиотека се съхранява най-богатият архив за историята и развитието на София, а в сектор „Изкуство“ могат да се видят над 300 оригинални картини и графики на български майстори, както и стари винилови плочи.
За всичко, което може да се види, чуе, прочете и преживее в Столичната библиотека, разказва директорът на Столична библиотека Юлия Цинзова.
В електронния си каталог Столична библиотека има 300 000 тома книги, има три дигитални платформи на Столична библиотека, информационен и обучителен център с безплатни курсове по компютърна грамотност.
Сърцето на Столична библиотека са хората, които работят за нея – екипът е 130 души, от които библиотекарите са 90.
Рожденият ден на Столичната библиотека отмина, но интересното в емблематичната сграда на площад "Славейков" продължава през цялата година, а в съботните сутрини има специални любознателни дейности за най-малките и за техните родители, а в Детския център към Столична библиотека малчуганите вече си имат и специална интерактивна стая.
За артателиетата, където децата рисуват, и за срещите с писатели всяка събота, работилницата за анимация и за виртуалното студио в Детския център разказва Юлия Цинзова:
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg