Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейски ден на предприемача 2019

| обновено на 07.11.19 в 17:28
Снимка: архив

Предприемачеството като шанс за „Хората, което променят България“ – в деня на 17-ото издание на Европейския ден на предприемача и конференцията, организирана от Научноизследователския сектор и Бизнес клуба на Софийския университет – кои са малките стъпки, които водят до големия успех, и какви са възможностите за подкрепа на предприемачеството и стартиращите компании? Форумът е трибуна за представяне на предприемачи с успешни проекти и дава възможност да бъдат обменени идеи и практики за успешното реализиране на добрата бизнес идея. На Европейския ден на предприемача 2019 са представени най-новите източници за финансиране на предприемачеството – банки, финансови дружества и фондове, оперативни програми на ЕС и други финансови инструменти. Основен акцент на форума са и менторските програми, осигуряващи допълнителни знания на предприемачите.

Светозар Георгиев е един от четиримата млади хора, които през 2002 г. създават компания, продадена през 2014 за повече от половин милрд. долара. Това е най-високата цена за продадена българска компания досега. Една компания, която поставя България на световната карта на IT индустрията. 

Защо е интересно и полезно да си предприемач

"За мен най-важното е, че един предприемач реално управлява своята съдба. Той може да се занимава с интересни дейности, да развива екип, да развива организация, която да надрасне границите на държавата, от която е стартирал", разказва Светозар Георгиев и подчертава:

"Много е важно да загърбим тази прекалено черна нагласа, че в България сме все жертва на нещо и нищо не може да се направи. За щастие годината е 2019-а – светът е все по-свързан от всякога. И ако имаш добра идея, доста желание и упоритост, можеш да направиш продукт, услуга, иновация на световно ниво." 

България все повече се превръща в предприемачески център

Кирил Петков – предприемач, бизнесмен, преподавател, филантроп, познат с безпрецедентната акция за спасяването на алпиниста Боян Петров, основател на Центъра за приложни изследвания и иновации на СУ "Св. Кл. Охридски".

Предприемачество по български

"Екипност е ключовата дума. Защото хората се доверяват на хора. Имаме изявени българи по целия свят... Всеки успех носи успех. Може да има конкурентоспособност и в България на ниво, което се оценява високо на световните пазари. Тези връзки, които не са структурирани през официални програми, набират ход и ще донесат резултати", коментира Кирил Петков и разказа за Харвардския център на СУ.

Божил Добрев – директор на Научноизследователския сектор на СУ "Св. Кл. Охридски".

Малките стъпки към големия предприемачески успех

"В последните години броят на предприемачите нараства и те дават своя принос към икономиката на България. С тази инициатива (Европейският ден на предприемача – бел.ред.) даваме възможност на млади и не толкова млади предприемачи да споделят своя опит, да се запознаят с възможностите за финансиране – от страна на държавата, а и от спонсори – банки, финансови институции. Предприемачеството открива възможности за откриване на нови работни места за младите хора, за онези които са готови с идеи, готови са да поемат риск", каза Божил Добрев, който разясни, че Стопанският факултет на СУ осъществява редица проекти, които дават възможност на младите хора да реализират своите идеи.

Светослава Стоянова и Светослав Маноилов от Джуниър от "Джуниър Ачийвмънт" споделиха своя опит в бизнеса и предприемачеството. 

"За тези 18 години: В първото издание са били едва 80 души. А в сегашното издание общо около 1200 млади хора са на своето мениджърско място. Една от най-желаните позиции, например, беше творчески директор на една организация в София, в сферите на маркетинга и комуникацията и т.н.", разказа Стоянова.

"Традициите в българското предприемачество са много сериозни и те започват още от Българското възраждане. Евлоги и Христо Георгиеви са осъзнали, че, за да се развие едно общество, най-важната инвестиция е в образованието. Братята работят за издигане на самата среда и на обществото като цяло", акцентира Маноилов.

Кой и как може да „вдъхновява бъдещето“ – за 18-ото издание на инициативата „Мениджър за един ден“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов, Дейвид Джордан и Росица Петкова

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..

публикувано на 25.01.25 в 14:43
Гергана Дойчинова, Ана-Мария Кръстева и д-р Слава Янакиева

Радиото и религиозните общности в България

В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

90 години Българско национално радио: празнично издание на програма "Христо Ботев"

Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е  празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев.  Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..

публикувано на 25.01.25 в 12:00
 Валентин Вълканов

ГЕРБ са проевропейски настроени само когато имат сметка от това

Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..

публикувано на 25.01.25 в 09:05
Снимката е илюстративна

Радост! В Гърция

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..

публикувано на 24.01.25 в 17:20